Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Dersim Yanıyor, Devlet Seyrediyor

Dersim Yanıyor, Devlet Seyrediyor

01 Eylül 2010 Çarşamba 10:04
Dersim Ovacık ilçesinin Çambulak'ın Bodik ve Holik mezralarının bulunduğu bölgedeki ormanlık alan 5 gündür yanıyor.
Ovacık ilçesinin Çambulak'ın Bodik ve Holik mezralarının bulunduğu bölgedeki ormanlık alanda 5 gün önce başlayan yangını söndürmek için aralarında Munzur Doğa aktivistleri, Ovacık Belediye Meclis üyeleri ile Ovacık halkının da bulunduğu çok sayıda vatandaş, dün Ovacık'tan yangın bölgesine giderek akşam geç saatlere kadar yangına müdahale ettiler.

Ancak vatandaşlar, geniş alana yayılan yangını söndüremeden geri döndüler. Ormanın sık olduğunu ve yangının geniş bir alanı kapsadığını söyleyen Belediye Meclis Üyesi Akın Gedik, yangının kontrol altına alınması için gece ve gündüz bölgede kalarak aralıksız söndürme faaliyeti gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Yangının geniş bir alana yayıldığını ifade eden Gedik, "Ormanlık alanda özellikle Munzur meşesi bulunmakta. 4 günde devam eden yangın çok büyük bir alana yayılmış. Bizler öğlen saatlerinde yangına müdahale ettik. Ancak karanlık olmadan yangın söndürmeyi bırakıp geri geldik. Yangının sönmesi için önce kontrol altına almak gerekiyor. Ormanlık alan Pülümür, Ovacık ve Tunceli'ye kadar uzanıyor. Eğer yangına müdahale edilmezse yağmurlar yağıncaya kadar sönmesi mümkün değildir" dedi.

Diğer Haberler