Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dersim’deki baskınlarda en az 14 gözaltı

Dersim'deki baskınlarda en az 14 gözaltı

11 Aralık 2012 Salı 10:09
Dersim'de sabah saatlerinde BDP İl, Merkez, Nazimiye ve Pertek ilçe binaları ile belediye binası ve evlere yapılan eş zamanlı baskınlarda aramalar sona ererken, en az 14 kişi gözaltına alındı.

[YENİLENDİ]   BDP Dersim İl, Merkez, Nazimiye, Pertek ilçe binaları ile belediye binası ve çok sayıda eve sabah saatlerinde polis ve özel hareket timlerince eş zamanlı baskın düzenlendi. Malatya Özel Yetkili Savcılığı'nın talimatıyla gerçekleşen baskınlarda şu ana kadar 14 kişi gözaltına alınırken, BDP ve belediye binalarında biten aramalarda bilgisayar hard diskleri ve bazı evraklara el konuldu. Gözaltına alınanların hastanedeki kontrolün ardından Dersim Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi.

Operasyonlarda şu ana kadar Dersim Belediyesi Özel Kalem Müdürü Gürkan Kahraman, Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Sevim Soylu, Eğitim Sen Şube Başkanı M. Hanifi Bekmezci, BDP Nazımiye İlçe Başkanı Şükrü Ertaş, BDP İl Yöneticisi Ali Haydar İpekoğlu, İl Genel Meclisi eski Başkanı Serdar Erdoğan, Dersimspor Kulübü Yöneticisi Çetin Aran, BDP eski il yöneticisi Halil Ateş, BDP Merkez eski ilçe başkanı Özgür Söylemez, Belediye Meclis Üyesi Şahin Kılıç, Belediye Meclis Eski üyesi Hüseyin Tonç, BDP İl Yöneticisi Veysel Aksoy, BDP Pertek eski ilçe başkanı İsmail Atay, belediye çalışanı Şükran Yılmaz gözaltına alındı.

Yapılan aramaların ardından belediye önünde bir araya gelen çok sayıda kişi alkış ve sloganlarla operasyonu protesto ederek, Cumhuriyet Caddesi'ne yürüdü. Burada baskınlara tepki gösteren Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, "Bu sabah yine baskın haberleriyle kalktık. Başbakan 'bundan sonra sabahları sütçüler kapıyı çalacak' demişti. Artık kamu kurumlarının binaları basılarak uyanıyoruz. Bugün başta belediye çalışanlarımız, meclis üyelerimiz, il yöneticilerimiz, eski il yöneticilerimiz, il genel meclis üyelerimiz olmak üzere birçok kişi gözaltına alınmış durumda. Bir ülkede bu hukuksuzluk bir gün gelecek onu uygulamaları onları da vuracak" dedi.

Bugün ki uygulamaların 12 Eylül hukukunu aratacak bir durumda olduğunu dile getiren Şahin, tüm uygulamalara karşı sonuna kadar direneceklerini ve gözaltına alınan arkadaşlarını yalnız bırakmayacaklarını kaydetti. Ardından konuşan BDP Dersim İl Eş Başkanı Şerafettin Halis ise, partilerine yönelik KCK adı altında sürdürülen siyasi soykırım operasyonlarının bu sabah kendini Dersim'de gösterdiğini belirterek, "Son 3 yıldır 5 yıldır partimize yönelik siyasi soykırım Dersim'de kendini gösterdi. Zindanlara doldurarak bizi bitirmeye çalışanlara sözümüz var. Sizin gece baskınlarınız bizi yıldırmayacak. Biz işimizi yapacağız" diye konuştu.  (anf)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları