Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dersimlilerden CHP’ye sert tepki

Dersimlilerden CHP'ye sert tepki

22 Aralık 2012 Cumartesi 14:21
Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Derneği ve Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti " Halkımız nezdinde Seyid Riza Dersim'in vicdanıdır ve büyük itibar sahibidir. İtibarsız olan Kürt düşmanı CHP'dir" açıklamasını yaptı.

Bazı CHP'li milletvekillerinin Seyid Rıza'ya yönelik sözlerine sert tepki gösteren Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Derneği ve Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti " Halkımız nezdinde Seyid Riza Dersim'in vicdanıdır ve büyük itibar sahibidir. İtibarsız olan Kürt düşmanı CHP'dir" açıklamasını yaptı.

AKP hükümetinin Dersim halkını Zaza-Kurmanc ayırma girişimleri ve CHP'lilerin Seyit Rıza'nın yönelik sözlerini kınayan Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Derneği ve Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti'nin ortak açıklamasında şunlar belirtildi: "CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği önerge ile Seyid Rıza'nın iade-i itibarı verilmesini gündeme getirmek istemiş. Ancak partidaşı Akif Hamzaçebi, ‘Cumhuriyet'in kurucu iradesiyle problemi olanların başkaları nezdinde itibarı olabilir ama CHP nezdinde itibarı yoktur. Olmayan itibarın iadesi diye de bir konu CHP'nin gündeminde bulunmamaktadır’ demiş. Önce önerge sahibi Hüseyin Aygün'ün bir yandan Seyid Rıza; Dersim'in lideri değildir, o sadece kendi aşiretinin lideridir, tarzında konuştuğu ortadayken, Seyid Rıza'yı halkın gözünde itibarsızlaştırmaya çalışırken, ona itibar istemesi en büyük itibarsızlıktır. İtibarsız olan CHP'dir. İtibarsız olan Dersim soykırımını yapan CHP'nin, Genel başkanı olarak Dersim halkından özür dilemeyen Kemal Kılıçdaroğlu'dur. ‘Ben daha dünyaya gelmeden yapılan olay' gördüğü Dersim soykırımını "Cumhuriyetin bir döneminde yaşanan olay’ olarak görmesidir. 70.000 insanımızı en vahşi biçimde soykırıma uğratan CHP'nin şimdiki Başkanı; ‘Seyit Rıza olayının bugüne taşınmasının kimseye bir yararı yoktur buna karşıyım’ derse, asıl itibarsız kimdir ayan olur. Seyid Rıza; Dersim yaşadıkça halkımızın saygın ve itibarlı lideri olarak kalacaktır.”

Dersim halkının, soykırımı unutturmak için uğraşanları, soykırımı tarihe havale edenleri mahkûm edeceğinin belirtildiği açıklamada, Kürt halkını Zaza-Kurmanc diye ayıran anlayışın da aynı zihniyetin ürünü olduğuna vurgu yapıldı. (anf)

Diğer Haberler