Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Devlet Dik Durursa Kırılır

Devlet Dik Durursa Kırılır

01 Eylül 2010 Çarşamba 09:05
Meclis Başkanı, Kürtlere yeterince hak verildiğini, özerklik talebinin kötü niyetli olduğunu ve devletin bu talepler karşısında dik durması gerektiğini söylemiş.
Eskiden 30 Ağustos resepsiyonlarında askerlerin sözlerini tartışıyorduk. Şimdi demokrasi yolunda büyük(!) mesafe almış bir ülke olarak siyasilerin mesajlarını tartışıyoruz. Nereden nereye! Oysa demokrasi için askerlerin susması, siyasilerin işlerine karışmaması önemlidir ama asla yeterli değildir. Sivil siyasetçilerin de sivilliklerine yakışan mesajlar vermeyi bilmesi gerekir. Üniformasız olmak bu nedenle sivil olmak anlamına gelmez.

Bu sene resepsiyonda TBMM Başkanı Şahin, halkın değil devletin temsilcisi gibi konuşmuş. Oysa yasama organı temsilcisinin yürütmeden, yani hükümetten, cumhurbaşkanından ve gayet tabii askerden çok daha halka yakın durması beklenir. Doğrudan halk tarafından seçilen tek organ, yerel yönetimleri hariç tutarsanız, TBMM'dir.

Gelelim Şahin'in sözlerine. Meclis Başkanı, Kürtlere yeterince hak verildiğini, özerklik talebinin kötü niyetli olduğunu ve devletin bu talepler karşısında dik durması gerektiğini söylemiş. Dik durmak, kulağa hoş gelen bir tutumdur. Tavizsiz davranmayı, eğilip bükülmemeyi ifade eder. Toplumsal talepler karşısında devlet gerçekten böyle hareket ederse ne olur? Çok açık ifade edeyim. Kırılır. Dönemin koşullarına, toplumun taleplerine uygun değişimi gerçekleştiremeyen her devlet kırılır. Sadece kendisi kırılmakla kalmaz; toplumsal kırılmaya da neden olur. Tıpkı vücuttaki kemik kırığı gibi kasların da ezilmesine neden olur. Kemik kırığı yeniden kaynasa bile kasların kendisini yenilemesi uzun zaman alır.

Devlet adına dik durma, taviz vermeme meselesi dış politikada başka bir anlam ifade eder, iç politikada başka. İçerde daha fazla hak ve özgürlüğü taviz olarak gören zihniyetler, genellikle dış ilişkilerde her türlü esnemeden yana bir yaklaşımı savunurlar. Oysa toplumsal çıkarlar genellikle tersini gerektirir.

Devlet toplumsal talepler karşısında ne kadar esneme becerisine sahipse o kadar varlığını devam ettirme şansına sahip olur. Aksi takdirde 'baston yutmuş' gibi dik duruyor gözüken nice devlet, hiç umulmadık bir anda yıkılır, yıkıldığı yerde kalır.

Beni devletin ne olacağından daha çok toplumun ne olacağı ilgilendiriyor. Ancak ne yazık ki h�l� devletlerin tutumu, toplumların kaderini belirlemede büyük bir belirleyici güce sahiptir. Özellikle ulus devleti putlaştıran zihniyetler, halklarına büyük acılar yaşatma potansiyeline sahiptir. Eğer Türkiye toplumu böyle bir tehlike ile karşı karşıya kalmasaydı Şahin'in sözlerini tartışmaya değer bile görmezdim.

Oysa yaşadığımız coğrafyada, özellikle Ortadoğu'da bunun çok sayıda acı örneği var. Halkın bir kısmının taleplerine karşı dik duran nice rejimler yıkılmakla kalmadı, yıkılan heykellerinin altında halkı da ezdiler.

Ayhan Bilgen / Günlük Gazetesi

Diğer Haberler