Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Devletler mayın temizlenmesi süresini uzatmak istiyor’

'Devletler mayın temizlenmesi süresini uzatmak istiyor'

29 Kasım 2012 Perşembe 19:13
İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Mayın Yasağı Anlaşması'na taraf olan devletler tarafından mayın temizliğine ilişkin var olan son tarihlerin uzatılması konusunda devam eden yüksek sayılı talebin, ciddi kaygılara neden olduğunu s

Bilici, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı içerisindeki Engelli Destek Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, devletler tarafından karamayını kullanımının düşük seviyede olduğunu belirtti. Bilici, mayın temizleme faaliyetlerine ayrılan desteğin de rekor düzeyde olduğunu ve karamayınlarından hayatta kalanlara sunulan desteğin ise hala bir sorun olduğunu kaydetti.

Karamayınları ve Misket Bombaları İzleme Örgütü'ne göre, 2012 yılında sadece Suriye'nin antipersonel karamayını kullandığını ifade eden Bilici, şöyle dedi:

"Bu durum, 1997 yılında Mayın Yasağı Anlaşması'nın imzalanmasından bu yana en düşük mayın kullanımı oranına denk gelmektedir. 2011 yılında İsrail, Libya, Mynmar ve Suriye antipersonel karamayını kullanmıştır. Temmuz 2011 tarihinden bu yana Finlandiya, Güney Sudan ve Somali'nin Mayın Yasağı Anlaşması'na katılmasıyla, antipersonel mayınlarını reddeden ülke sayısı artmaya devam etmektedir. Güney Sudan ve Somali'nin anlaşmaya katılmaları, tüm Sahra altı Afrika'sının mayın yasağı anlaşmasına katıldığını göstermektedir. Küresel olarak, 160 devlet anlaşmaya taraftır ve bu oran tüm dünya ülkelerinin yüzde 80'inden fazlasına denk gelmektedir."

2011 yılında karamayınlarından veya savaştan arta kalan patlayıcı maddelerden kaynaklı toplam 4 bin 286 yeni kaybın kayıt altına alındığını vurgulayan Bilici, şunları söyledi:

"Günde 12 kayba denk gelen bu rakam, 2001'de günde 32 kayba denk gelen duruma göre önemli bir azalmayı göstermektedir. Rapor Afganistan, Kamboçya ve Kolombiya gibi karamayınlarından ve savaştan arta kalan patlayıcı maddelerden (ERW) en çok etkilenen bazı ülkelerde, kayıp ve insani acıların azaltılması konusunda gerçek bir ilerlemenin kaydedildiği bildirmektedir. Ancak, rapor aynı zamanda yeni zorlukların da altını çizmektedir. Libya, Güney Sudan ve Suriye gibi ülkelerde kayıp sayısında yaşanan önemli artışlar, mağdurlara yardım konusunda sağlanan uluslararası maddi destek miktarında azalma ve daha önceki raporda dört olan devlet dışı silahlı gruplar tarafından karamayını kullanımı vakasının bu sene altı ülkede tespit edilmesi. Ek olarak, Mayın Yasağı Anlaşması'na taraf olan devletler tarafından mayın temizliğine ilişkin var olan son tarihlerin uzatılması konusunda devam eden yüksek sayılı talep, ciddi kaygılara neden olmaktadır."

Diğer Haberler