Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dicle Üniversitesi İranlı bilim adamlarıyla anlaştı

Dicle Üniversitesi İranlı bilim adamlarıyla anlaştı

07 Nisan 2015 Salı 01:22
Dicle Üniversitesi daha önce kendileri ile bir konferansta bir araya gelen İranlı bilim adamları ile anlaşma yapıldığını duyurdu.

Mayıs 2014’te Dicle Üniversitesi’nde gerçekleştirilen uluslararası katılımlı 4’üncü kristalografi kongresine katılan İranlı bilim insanları,  DÜBTAM’ı ziyaretleri sırasında çok etkilendiklerini ve beğendiklerini dile getirerek, DÜBTAM ile işbirliği anlaşması yapmak için anlaşma imzaladılar.

Yapılan ikili anlaşma çerçevesinde DÜBTAM ekibi, Iranian Research Organization for Science and Technology'yi (IROST) ziyaret etti.

Yapılan ziyarette DÜBTAM Müdürü Profesör Doktor Hamdi Temel, İranlı bilim insanlarına Diyarbakır, Dicle Üniversitesi ve DÜBTAM hakkında sunum yaparak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yapılan ziyaret çerçevesinde Ekim 2015’te uluslararası düzeyde kristalografi, yenilenebilir enerji ve farmasötik teknoloji konularından 3 farklı çalıştay düzenlenmesine karar verildi.

Yapılan görüşmelerde yeni nesil güneş pillerinin geliştirilmesi, anti kanser ilaçların sentezi ve karakterizasyonu ile çevresel uygulamalar için nano katalizör konularında uluslararası projelerin yapılması, bu konularda genç nesillerin yetiştirilmesi için mutabakat sağlandı.

DÜBTAM yetkilileri, ayrıca Center of Excellence for Color Science and Technology (ISST) ziyaret etti. DÜBTAM müdürü Profesör Doktor Hamdi Temel araştırma merkezinde  DÜBTAM ile ilgili bir sunum yaptı.

Yapılan ziyaretlerde ISST ile ortak çalışmalar düzenlemek üzere işbirliği yapılmasına karar verildi. (İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları