KEÇELÎ NÊŞINÊ CENNET! [Avdirehîm Y.]
Seyda, melayê filon dewi rojo îne xutbi di vatêne "keçelî, korî, topalî û lengî nêşinê cennet!"
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Dicle Üniversitesi İranlı bilim adamlarıyla anlaştı

Dicle Üniversitesi İranlı bilim adamlarıyla anlaştı

07 Nisan 2015 Salı 01:22
Dicle Üniversitesi daha önce kendileri ile bir konferansta bir araya gelen İranlı bilim adamları ile anlaşma yapıldığını duyurdu.

Mayıs 2014’te Dicle Üniversitesi’nde gerçekleştirilen uluslararası katılımlı 4’üncü kristalografi kongresine katılan İranlı bilim insanları,  DÜBTAM’ı ziyaretleri sırasında çok etkilendiklerini ve beğendiklerini dile getirerek, DÜBTAM ile işbirliği anlaşması yapmak için anlaşma imzaladılar.

Yapılan ikili anlaşma çerçevesinde DÜBTAM ekibi, Iranian Research Organization for Science and Technology'yi (IROST) ziyaret etti.

Yapılan ziyarette DÜBTAM Müdürü Profesör Doktor Hamdi Temel, İranlı bilim insanlarına Diyarbakır, Dicle Üniversitesi ve DÜBTAM hakkında sunum yaparak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yapılan ziyaret çerçevesinde Ekim 2015’te uluslararası düzeyde kristalografi, yenilenebilir enerji ve farmasötik teknoloji konularından 3 farklı çalıştay düzenlenmesine karar verildi.

Yapılan görüşmelerde yeni nesil güneş pillerinin geliştirilmesi, anti kanser ilaçların sentezi ve karakterizasyonu ile çevresel uygulamalar için nano katalizör konularında uluslararası projelerin yapılması, bu konularda genç nesillerin yetiştirilmesi için mutabakat sağlandı.

DÜBTAM yetkilileri, ayrıca Center of Excellence for Color Science and Technology (ISST) ziyaret etti. DÜBTAM müdürü Profesör Doktor Hamdi Temel araştırma merkezinde  DÜBTAM ile ilgili bir sunum yaptı.

Yapılan ziyaretlerde ISST ile ortak çalışmalar düzenlemek üzere işbirliği yapılmasına karar verildi. (İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları