Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dicle Üniversitesi’nden cevap ve düzeltme

Dicle Üniversitesi'nden cevap ve düzeltme

18 Mayıs 2012 Cuma 12:24
“Dicle Üniversitesi'de Cemaat Kadrolaşması” başlıklı haber hakkında cevap ve düzeltme.

16 Mayıs 2012 Çarşamba  günü  “Dicle Üniversitesi'de Cemaat Kadrolaşması” başlığı altında yayımlanan haberle ilgili, Dicle Üniversitesi'nin gönderdiği cevap ve düzeltme yazısını aynen yayınlıyoruz.     

CEVAP VE DÜZELTME                       

Üniversitedeki görevinden istifa ederek ayrılanların 2547 sayılı yasanın 60/b. Maddesine göre tekrar dönme isteklerinin karşılanabilmesi kurumların ihtiyacı olması şartına bağlanmıştır. Aksi halde kurumumuzdan şimdiye kadar ayrılanların tekrar göreve alınması zorunluluğu olsaydı ihtiyaç fazlası çok sayıda eleman çalıştırılması zorunluluğu olacaktı ki bunun da kamu yararına olmayacağı açıktır. Danıştay’ın yerleşik kararlarında da kurumların öğretim üyesi ihtiyacı şart koşulmuştur (Örneğin: Danıştay  Sekizinci  Dairesinin  20.09.2005 tarih ve E.No:2005/267, K.No:2005/3723 sayılı kararı; Danıştay 8. Dairesinin 18.05.2004 tarih, E.No: 2003/4812 ve K.No:2004/2291 sayılı kararı)

Basın açıklamasına konu edilen istifa veya mecburi hizmet nedenleriyle üniversiteye dönme başvurusunda bulunanların sözkonusu başvurularına ilişkin idaremiz aleyhine açılan davalarda idaremiz haklı bulunarak davacıların aleyhine red kararı çıkmasına rağmen konunun rektörlük seçimine yakın tekrar gündeme taşınması manidardır (Örneğin Diyarbakır 3.İdare Mahkemesi E.No:2011/647 K.No:2011/2597; Diyarbakır 1.İdare Mahkemesi E.No: 2010/3349 K.No: 2011/3158 kararları).

Üniversitemiz kurulduğu günden bu yana batıdaki illerde bulunan üniversitelere geçme tercihi, ailevi nedenler, dışarıda serbest meslek icra etme tercihi gibi ekonomik nedenlerle üniversitemizden ayrılan öğretim üyeleri hep olmuştur. Sözkonusu basın açıklamasını yapan Doç.Dr.Ferruh AKAY da 14.08.2008 tarihinde istifa ederek üniversitemizden kendi isteğiyle ayrılmıştır. Bu tarih üniversitede yeni yönetimin göreve geldiği tarihten 1 hafta sonraki bir tarihtir. Henüz rektörümüz 1 haftalık atanmış iken adı geçenin 14.08.2008 tarihinde istifa ederek dışarıda serbest meslek icra etmeyi tercih ettiği ortadadır. Bu durumda üniversitemizde mevcut yönetimden çektiği sıkıntılar nedeniyle ayrılmak zorunda kaldığını iddia etmesi mesnetsiz ve gülünçtür.

Adı geçen 4 yıl kadar serbest olarak özelde çalıştıktan sonra bu kez bir dahaki rektörlük seçimine yakın 11.01.2012 tarihinde tekrar üniversiteye dönmek istemiştir. Takdir edilir ki kendisinin geri dönmek isteyip istemeyeceği kurumumuzca bilinemeyeceğinden; kendisinin müracaatından önce hastanemizin genişleyen imkanları ve sağlık sunumunda ortaya çıkan ihtiyaç durumları, özellikle daha önce yapılamayan ameliyatların hastanemizde yapılabilmesini sağlamak ve Diyarbakır’dan batıdaki illere hasta sevklerini ortadan kaldırmak maksadıyla Fakültemiz Üroloji Anabilim Dalına yeni öğretim üyeleri alınmıştır. Yeni alınan öğretim üyeleri, fakültemizde daha önce yapılamayan birçok ameliyata imza atmış; bu başarılarıyla ve bilimsel çalışmaları ile sık sık basına da konu olmuşlardır. Adı geçenin çalıştığı dönem ile karşılaştırıldığında yapılan ameliyatların hem sayısında hem de çeşitliliğinde artış kaydedilmiş; daha önce yapılmayan laparoskopik ameliyatlar 200’e yakın sayıda yapılmış; yapılan akademik yayın ve bildirilerin sayısı artmış; batı illerine sevklerin önüne geçilmiştir.

Üniversitemizde kamu yararına yapılan sayısız düzeltici ve iyileştirici faaliyetler görmezden gelinerek; üniversitemizde tamamen liyakate göre alınan öğretim üyelerine adı geçen tarafından yapılan basın açıklaması ile haksız etiketleme, haksız liyakatsizleştirme ve bölgeden olmayan gibi ifadelerle haksız ötekileştirme yapılarak üniversite mantığı ile bağdaşmayan hakaret ve ayrımcılık yapılmıştır.  Üniversitemiz adı geçenin iftira ve karalamalarının yasal takipçisi olacaktır.

Rektörlüğün amacı, yönetim erkini ilgili mevzuat ve hukukun çizdiği görev, yetki ve sorumluluklar çerçevesinde kullanmak ve çalışma barışı ve huzurunu tesis ederek, sunulan kamu hizmetinin en etkin ve verimli şekilde tesisiyle,  Üniversitemizi daha ileri düzeylere taşıyıp, Türkiye'nin sayılı Üniversiteleri arasında  yer almasını sağlamaktır. Bu amacın dışında herhangi bir olumsuzluk içinde yer almamız mümkün değildir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 18.05.2012

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdülüğü

Diğer Haberler