Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
DİHA (Dicle Haber Ajansı) 10. Yılını Kutladı

DİHA (Dicle Haber Ajansı) 10. Yılını Kutladı

07 Nisan 2012 Cumartesi 14:12
DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, özgür basın geleneğinin büyük bedeller ödediğini belirterek, “DİHA mazlumların ve Kürtlerin sesidir" dedi.

Dicle Haber Ajansı (DİHA) Diyarbakır’da 10. Kuruluş yıldönümünü düzenlenen bir resepsiyonla kutladı. Resepsiyonda konuşan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, özgür basın geleneğinin büyük bedeller ödediğini belirterek, “DİHA mazlumların ve Kürtlerin sesidir" dedi.

Dicle Haber Ajansı (DİHA) 10. kuruluş yıldönümü vesilesiyle Sümerpark'ta görkemli bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona DİHA'nın editörleri, haber müdürleri ve birçok muhabirinin yanı sıra DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP Milletvekilleri Adil Kurt ve Nursel Aydoğan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Şemsettin Koç, Prof. Dr. Mithat Sancar, CHP Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu, Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Faruk Balıkçı ile JİNHA, Heviya Jine Dergisi, Azadiya Welat Gazetesi, GÜN TV ve Özgür Gündem çalışanları ile çok kurum temsilcisi ve yaşamını yitiren DİHA çalışanların aileleri ile tutuklu gazetecilerin aileleri ve yakınları katıldı. Resepsiyon salonuna yaşamını yitiren Özgür Basın geleneği çalışanları ile cezaevinde bulunan Özgür Basın çalışanlarının fotoğrafları asıldı. Resepsiyona katılan bütün konukları ajansımızın muhabirleri kapıda karşıladı. Resepsiyon salonuna geçilmesiyle yaşamını yitiren özgür basın şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra DİHA'nın bütün dünyaya sesini duyurduğu ve anaakım medya tarafından görülmeyen eşsiz haber görüntülerinin içinde yer aldığı sinevizyonun gösterimi yapıldı.

‘DİHA’NIN KURULMASI BİR DEVRİMDİR’

Resepsiyonda ilk konuşmayı yapan Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol, Özgür Basın'ın 23. yılını geride bıraktığını ve çok önemli aşamaları geride bıraktıklarını ifade etti. Aykol, haftalık gazeteden günlük gazeteye geçmenin adeta bir devrim nitelediği taşıdığını ve bunu başardıklarını belirterek, o dönem çıkan gazetenin birçok çalışanın katledildiğini ve gazete bürolarının bombalanmasına rağmen Özgür Basın geleneğinin gelişerek, devam ettiğini dile getirdi. Aykol, "Türklerin Anadolu Ajansı, İngilizlerin BBC'si var. Kürtlerin de bir ajansı olmak zorundaydı. Bunun için 10 yıl önce DİHA kuruldu. DİHA'nın kurulması bir devrimdir. DİHA olarak 10 yaşındayız. Anadolu Ajansı, 92 yıllık bir ajans. Her gün Kürtlerle ilgili bir yalan haber yazıyor. Ama bizimkiler onlar gibi bu işi tam öğrenememiş ve beceremiyorlar. Çünkü bizimkiler yalan haber yapmayı öğrenemediler. Tabi bu işin şakası. DİHA gerçekleri yazmaya devam edecek. Dicle Haber Ajansı'nda bir haber duyduğumuzda 'evet bu doğrudur sonuna kadar doğrudur' diyeceksiniz" diye konuştu.

‘APÊ MUSA’NIN SÖZLERİNİ DÜSTUR EDİNDİK’

DİHA'nın editörlerinden Abdurrahman Gök ise, DİHA'nin tarihçesini aktararak, gün geçtikçe ajansın ilerleme katettiğini ifade etti. Gök, ajansın ilerlemesini engellemek isteyen bazı güçlerin harekete geçerek, ilk saldırılarını 2004 yılında yaptığını hatırlattı. Gök, baskı ve engellemelerin her geçen gün artarak devam ettiğine işaret ederek, "Gözaltılar her gün giderek devam etti. Şimdiye kadar ajansımızın muhabirleri arasında tutuklanmayan, gözaltına alınmayan, baskı görmeyen, şiddete maruz kalmayan muhabirimiz kalmadı. Şimdide birçok muhabirimiz gazetecilik faaliyetinden dolayı cezaevinde. Son operasyonda amaçları ajansımızın sesini kısmaktı, ancak amaçlarına ulaşamadılar. Ajansımıza yapılan baskından sonra birçok kişi biz de çalışmak istedi. Gönüllü muhabirler ağı oluştu. Her tarafta haber gelmeye başladı. Daha önce bizden ayrılan muhabirler bile bu baskından sonra tekrar bizimle çalışmaya başladı. İşte bundan sonra ajansımıza yönelik büyük bir sahiplenme oldu. Her Kürt bir muhabir oldu." Gök, açıklamasını şu cümleler ile bitirdi: "Bu arada son olarak 1991 yılında Apê Musa'nın 'Basın ve Baskı' başlıklı köşe yazısında yazdığı bir pasajı sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında geçen 21 yıllık süreçte nasıl da hiçbir şeyin değişmediğini gözler önüne sermesi açısından önemli bir pasaj. Apê Musa şöyle diyor: 'Türkiye'de özgür basın var. Türkiye'de cezaevine girmeyi, işkenceyi, öldürülmeyi göze almadan özgür olunamıyor. Mesele özgürlük dilenmekte değil, mesele özgürlüğü her gün yeniden yaratmakta.' Evet bizler de Apê Musa'nın bu sözünü düstur edinerek, bugüne kadar mensubu olduğumuz halk gibi, özgürlüğü dilenmiyor, kendimiz yaratmayı sürdürüyoruz. Bu vesileyle bir kez daha Kürt basınının ortaya çıktığı 1898'den bugüne bedel vermiş gazeteci arkadaşlarımıza pratiğimizle layık olacağımıza bir kez daha söz veriyor, hepinizi bizleri yalnız bırakmadığınız için saygı ile selamlıyorum."

TÜRK: DİHA MAZLUMLARIN VE KÜRTLERİN SESİDİR

"DİHA mazlumların ve Kürtlerin sesidir" diyerek, konuşmasına başlayan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk ise, muhabirlerin büyük bir çaba ve emek harcadıklarını ifade ederek, Özgür Basın anlayışının büyük bedeller ödediğini belirtti. Türk, özgürlük, demokrasi, barış ve özgür bir gelecek için büyük bedeller verildiğini hatırlatarak, "Bu gün görüyoruz, bu bedelleri boşuna gitmedi. Halklarımızın mücadelesi gün geçtikçe daha güçlü bir şekilde topluma, insanlığa ve tüm dünyaya yansıdı. Büyük bir direniş ile ortaya çıkan halkımız bu gerici faşist anlayış karşısında direnişini sürdürecek. Güçlü bir şekilde geleceğini kurmak için çabalarını yoğunlaştıracaktır. Tarihe baktığımızda yaşadığımız süreçleri göz önünde bulundurduğumuzda, tarihten beri Kürt halkını susturmak için büyük oyunlar oynandı. Bugünkü Türkiye'ye baktığımızda aslında değişen bir şey yok. Kürtleri susturmak sindirmek politikası bu gün hala devam ediyor. Ama geçmişteki politikalarla Kürtleri sindirmeye ve bu dönemde de aldatmaya yönelik politikalarınıza asla ve asla izin vermeyeceğiz. Halkımızla birlikte özgürlük mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

KIŞANAK: ÖZGÜR BASIN TARİHİN DOĞRU YAZILMASINI SAĞLIYOR

Türk'ün ardında konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak da Özgür Basın geleneğinin önemli bir yıldönümünde birarada olduklarını belirterek, özgür basın geleneğini kutladığını ve önemli bir görev yürüttüklerini söyledi. Büyük bedellerle bugünlere gelindiğine dikkat çeken Kışanak, "Musa Anter 'Kürtleri hep çapulcu eşkıya cahil olarak tanımlıyorlar. Niye ki Kürtler kendi tarihlerini yazmadı. Eğer tarihe not düşmek istiyorsak tarihin doğru yazılmasını istiyorsak, kendi tarihimizi yazmalıyız' diyordu. Gerçekten de Özgür Basın çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Tarihin doğru yazılmasına tanıklık ediyor. Eğer Özgür Basın geleneği olmasaydı, devletin veya Türk tarihçilerin tarihini öğrenmek zorunda kalsaydık yalandan başka bir şey öğrenmeyecektik. Arkadaşlarımız büyük bir bedel ödeyerek, büyük bir fedakarlıkla tarihin doğru yazılmasını sağlıyorlar. Kirli bir savaş yürütenler, kirli savaştan önce gerçeği öldürüyor. Ne yazık ki Türkiye basını hiç iyi bir noktada yer almıyor. Özgür Basın'ın çok önemli bir görevi vardır; gerçeklerin katledilmesini önlüyor. Toplumun doğru bilgiye ulaşmasını sağlıyorlar" diye belirtti.

BAYDEMİR: TÜRK BASINININ YÜZDE 95’İ YALAN HABER YAZIYOR

Resepsiyona katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de Türk basının yüzde 95'nin yalan haber yazdığını belirterek, çalışanlarını tenzih ederek basın anlayışını eleştirdi. Baydemir, Özgür Basın geleneğinin doğru haber verdiğini kaydederek, özgür basının olduğu yerde gerçeklerin hasıraltı edilemeyeceğini belirtti.

Konuşmaların ardında Sur Belediyesi Çocuk Korosu sahne aldı. Müzik programı ile birlikte halaylar çekildi. Programın ardından Özgür Basın çalışanları topluca fotoğraf çekti. (ANF)

Diğer Haberler