Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dikkat Dağınıklığının Sorumlusu Bilgisayar Oyunları

Dikkat Dağınıklığının Sorumlusu Bilgisayar Oyunları

31 Mart 2012 Cumartesi 10:29
Bilgisayar oyunları özellikle erken yaşlarda çocukların dikkat gelişimini olumsuz etkiliyor.

Kural koymak çok kolay; sözel olarak yani... “Günde en fazla iki tane çizgi film izleyeceksin!”, “Hafta içi bilgisayar oynamak kesinlikle yok!” Uygulamaya gelince duyulan ses genellikle “tıssss!” Bunun çok farklı nedenleri var elbette. Bir kere siz kural koyup çocuğa dikte edince pek işe yaramıyor. Bu kuralların hangi amaçla konulduğunu açıklamak ve uygulama kolaylığı için işbirliği yapmak gerekiyor. Kurallarla ilgili en büyük sıkıntı eskiden televizyon iken şimdilerde bilgisayar. Bazı çocuklar ikisini birleştirip “Bilgisayarda çizgi film izleyeceğim” diye tutturuyor. Tanıklığım var bu konuda.

Oysa bilgisayar oyunları özellikle erken yaşlarda çocukların dikkat gelişimini olumsuz etkiliyor. Dikkat denince aklımıza öğretmeni ya da anne babayı duyma ve dinleme gelse de Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Pedagoji Uzmanı Yaprak Veziroğlu “Dikkat dediğimiz şey bizi diğer canlılardan ayıran çok önemli bir beceridir. Kendini kontrol edebilme, yerine ve zamanına göre davranışlarımızı değiştirebilme olarak özetlenebilir” diyor.

Ev dışı faaliyetlere yöneltin

Beynimizin ‘önalın kabuğu’ da denilebilen prefrontal korteks bölümünün özdenetimden sorumlu olduğunu anlatan Veziroğlu, bu bölümün iyi gelişmemesinin dürtüsellik, saldırganlık, öğrenme güçlükleri ve dikkat bozukluğuna yol açabildiğini belirtiyor: “Doğumdan yedi yaşına kadar olan süreçte ‘seçici dikkat’ gelişir. Dikkati dağınık çocukların seçici dikkati henüz olgunlaşmamış demektir. Bu çocuklar ayırım gözetmeksizin her gürültü ve görüntüye ilgi gösterir. Çok fazla gürültü çıkaran elektronik aygıtların olduğu evlerde büyüyen çocukların insan seslerine ‘dikkat’ veremez hale geldikleri görülmüş. Medyanın etkisi altında kalan beyinlerin ‘dikkatsizleşmesi’ günümüzde salgın haline geldi.”

Özellikle 4-7 yaş arasındaki çocuklar dürtülerini iyi kontrol edebilir düzeyde olmalı yani duygu ve düşüncelerini konuşarak anlatabilmeli, uyumlu davranabilmeli, sıkıcı da olsa dikkatini yaptığı işe yoğunlaştırabilmeli, kızdığında vurmadan önce durup düşünebilmeli. Oysa çocuklar sürekli yüksek heyecan, renk ve gürültü içeren bilgisayar oyunları yüzünden ‘dikkati çekilen’ bireyler haline geliyor.

Veziroğlu bu şekilde çocukların dürtülerinin ve heyecanın egemenliği altına girdiğini, seçme, dinleme, düşünme, planlama, sürdürme gibi becerilerini geliştiremediğini görüşünde: “Bu çocuklar performanslarını nasıl daha iyi hale getirebileceğini düşünmüyor. Yaptıklarının etkisini anlamak için karşısındaki kişinin yüz ifadesini okumaya ihtiyaç duymuyor. Duyularını aşırı uyaran, anında zevk veren şeylere yönelen, sabredemeyen, zamanının çoğunu oturarak geçiren, kilolu, yalnız bireyler oluyorlar. Öğretmenler de ‘insan sesine’ dikkatini vermeyen, ancak normalden yüksek seslere tepki veren yeni bir nesille ne yapacağını bilemiyor. Bu nedenle lütfen çocuklarınızı bilgisayar oyunlarının esiri olmaktan koruyun! Onlara ev dışında faaliyetler bulun.”

Halime Sürek Kahveci / STAR

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları