Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dindar Kürtlerin Partisi Yolda!

Dindar Kürtlerin Partisi Yolda!

30 Nisan 2012 Pazartesi 22:07
Sıtkı Zilan, dindar Kürtler olarak, 'Kürdistani İslam Partisi' kurmak için çalışmalarını hızlandırdıklarını açıkladı. Zilan, "Haziran ayında kamuoyunun önüne çıkmayı hedefliyoruz" dedi.

Sıtkı Zilan, "Kürdistani bir zeminde, İslami bir parti kurma girişimlerimiz son aşamasına geldi" dedi.

Parti kurmak için geçen yıl görüşmelere başladıklarını belirten Sıtkı Zilan, bir yıl süren görüşmeler sonrasında bir inisiyatif veya hareket olarak Haziran ayında kamuoyunun önüne çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

Başlattıkları siyasi oluşumun bir merkezinin Diyarbakır olduğunu söyleyen Zilan, "Kendimizi Kürdistani olarak ifade ettiğimiz için, doğal olarak hedefimiz Kuzey Kürdistan ve Kürdistan Kürtleri olacaktır. Malumunuz Kürtler sadece o coğrafyada yaşamıyor. Türkiye toplumlarında, latife olarak sürekli İstanbul'un da en Kürt şehri olduğu söyleniyor. Mersin, Adana, İzmir, İstanbul, Ankara, ve bir çok metropolde Kürtler yaşamaktadır. Kuzey Kürtler'in merkezi Diyarbakır'dır. Bir ayağı sabit, diğer ayağı hareketli olmak şartıyla merkez Diyarbakır olacak. Kürdistan'da sadece Kürtler yaşamıyor. Kürdistani olarak kendimizi ifade edeceğiz, Kürt partisi olarak değil" dedi.

"Hizbullah veya PKK'nın uzantısı değiliz"

Başlattıkları oluşumun içerisinde dindar kesimin ağırlıklı olacağını söyleyen, ancak Hizbullah örgütünün siyasallaştığı yönündeki iddiaları kabul etmeyen Zilan, şöyle konuştu: "Bizim bu inisiyatifi başlatanların çoğu, bir örgüt veya cemaate mensup değildir. Biz özellikle herhangi bir cemaatin uzantısı, legal alandaki hareketi olmak istemiyoruz. Yani bizimle başlayan, kendi özgür iradesiyle, özerk insanların oluşturduğu, özerk bir yapının hedeflendiğini söyleyebilirim.

Yani biz ne Hizbullah veya PKK karşıtıyız ne de onların uzantısı gibi hareket etmek durumundayız. Kesinlikle biz belli bir hareketin ya da onların direktifiyle hareket etmiyoruz."

CNNTÜRK

Diğer Haberler