Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Dini inancın istismarına ağır ceza

Dini inancın istismarına ağır ceza

29 Temmuz 2012 Pazar 16:24
Yargıtay: Dolandırıcılığın, dini inanç istismarıyla işlenmesi daha ağır ceza gerektirir.

Hatay'da, 2006 yılında kendilerini ‘hoca’ olarak tanıtan sanıklar, bir aileyi, kızlarının bahtının kapandığına ve evlerinde muska olduğuna inandırıp evlerine geldi. Çeşitli dualar okuyup kızlarının elbisesinden muska çıktığını söyleyen sanıklar, muskayı bozup yeni muska yaptıklarını belirterek aileden para aldı. 

Ayrıca evlerinin bahçesinde bir küp altın olduğunu, bu altını çıkarmak için çeşitli dualar ve törenler yapılması gerektiğini de söyleyen sanıklar, yanlarında getirdikleri ilaçla küp içerisindeki maddeyi altına çevirecekleri vaatleriyle aileyi kandırıp altın ve paralarını aldı.

Olayın üzerinden bir süre geçtikten sonra sanıkların dolandırıcı olduğunu anlayan aile, Hatay 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nde dava açtı. Mahkeme, sanıklar hakkında “dolandırıcılık” suçundan mahkumiyet kararı verdi.

DOLANDIRICILIK DEĞİL 'NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK'

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 15. Ceza Dairesi, yerel mahkeme kararını bozdu.

Yargıtay, kendilerini “hoca” olarak tanıtıp kızlarının bahtının kapalı olduğuna ve evlerinin bahçesinden altın çıkaracaklarına inandırdıkları kişilerin para ve altınlarını alan sanıklara "dolandırıcılık" suçundan verilen cezayı az bularak, sanıkların "nitelikli dolandırıcılık" suçundan mahkum edilmesine karar verdi.

Kararda, "Dolandırıcılık suçunun, dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle işlenmesi, daha ağır bir cezayla cezalandırılmayı gerektirir. Burada dikkat edilmesi gereken husus dinin bir aldatma aracı olarak kullanılmasıdır." denildi. (İLKHA)

Diğer Haberler