Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
DİSKİ’den Suya %20’lik Gizli Zam

DİSKİ'den Suya %20'lik Gizli Zam

08 Mayıs 2012 Salı 19:49
İbrahim Gökdemir, DİSKİ'nin su kayıp-kaçak bedelinin yüzde 20 oranında gizli zam yaptığı faturalarda anlaşıldığını ifade ederek sistem halkın ekmeğini elinden alırken, DİSKİ'nin de şimdi halkın suyuna göz diktiğini söyledi.

DİYARBAKIR - Memur Sen Konfederasyonuna bağlı Belediye ve Özel İdareler Birliği Sendikası Diyarbakır İl Başkanı İbrahim Gökdemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (DİSKİ) yüzde 20'lik "gizli zammı" ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Büyükşehir Belediyesine bağlı DİSKİ tarafından su kayıp-kaçak bedelinin yüzde 20 oranında gizli zam yaptığı faturalarda anlaşıldığını ifade eden Gökdemir, "Büyükşehirlerin birçoğunda belediyeler su barajları inşa edip, onlarca tesis kurup milyonlarca TL masrafla suyu halkın hizmetine sunarken, onların su faturaları bu kadar kabarık olmamıştır. Kaldı ki; DİSKİ suyu iller bankasının yapmış olduğu içme suyu barajından nakille sadece arıtma görevi yaparak suyu bu kadar yüksek maliyetle halka vermesi kabul edilemez." dedi.

DİSKİ Halkı Enayi Yerine Koyuyor

Büyükşehir Belediyesi DİSKİ idaresinin bir yıl önce abonelerine yapmış olduğu tebligata su sayaçlarını dairenin dışına çıkaranlardan yüzde 50 indirimle suyu faturalandıracağını ilan ettiğini hatırlatan Gökdemir, Ancak şu ana kadar hiçbir abonesine indirim yapmadığı gibi faturalara yüzde 20 artışla adeta ödüllendirdiğini söyledi. Gökdemir, "Geçen hafta Hükümet elektriğe yüzde 8, doğalgaza yüzde 16 zam yapmıştı. Halk bu zamlara isyan mesabesinde itiraz etmişti. DİSKİ'nin bunun üzerinde halka suyu yüzde 20 oranında katmerli artırması halkımıza ne derece hizmet ettiğini göstermektedir! DİSKİ yapmış olduğu bu örtülü zam ile adeta halkı enayi konumuna düşürmüştür." diye konuştu.

Ha AKP Ha BDP

Gökdemir, Ak Parti hükümetinin DEDAŞ kurumunun elektrikteki kayıp-kaçak bedelini abonelere yansıtmadaki haksızlığı ile BDP'nin Diyarbakır Büyükşehir belediyesine bağlı DİSKİ'nin su kayıp-kaçak bedelini halka ödettirmesi, halkımızı zülüm makasının iki ucu gibi eşit bir şekilde kestiklerini açıkça gösterdiğini söyledi.

Suya Göz Koymaları Manidardır

Gökdemir, "DİSKİ'nin su kaybındaki tesisat ve hizmetteki aksaklıklarının maliyetini fatura olarak halka ödettirilmesi, zulmün bir başka nişanesidir. Yakında Büyükşehir belediyesinin su israfına yönelik yapmış olduğu ilan ve reklâmların ücretini halka yüklemesi de içten bile değildir. İlimiz Diyarbakır onlarca yıldır sistem tarafından zulmün her türlüsüne reva görülmüş adeta ekmeği elinden alınmıştı. Büyükşehir Belediyesi bu zulmün mağduru halkımızı yıllarca zulümden kurtarma parolası ile siyaseti ilke edinmiş ise de, ne yazık ki sistemi aratmayacak bir uygulama ile halkımızın can damarı ve tek yaşam kaynağı olan suyuna göz koyması ise manidardır." dedi.

Kayıp-Kaçak Bedeli Geri Talep Edilmeli

Memur Sen Konfederasyonu Belediye ve Özel İdareler Birliği Sendikası (Bem Bir Sen) olarak; halka zulmün her türlüsüne karşı çıktıkları gibi DİSKİ'nin su faturalara yansıttığı örtülü fiyat artışı zulmünü de karşı olduklarını açıklayan Gökdemir, su faturalara yansıtılan kayıp-kaçak bedelinin geri talep edilmesi çağrısında bulundu.

İLKHA

Diğer Haberler