Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Diyalog ve Çözüm Çağrısı

Diyalog ve Çözüm Çağrısı

27 Ağustos 2010 Cuma 10:13
İstanbul'da 376 STK, muhatapların bir araya gelerek Kürd sorununu diyalog ve müzakere ile çözmesini istedi.
İstanbul'da bir araya gelen 376 sivil toplum kuruluşu (STK), muhatapların bir araya gelerek Kürd sorununu diyalog ve müzakere ile çözmesini istedi.

Aralarında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), İstanbul Tabip Odası, Türkiye Barış Meclisi İstanbul Girişimi, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) da bulunduğu İstanbul'daki 376 kuruluş, bugün Mecidiyeköy Kültür Merkezi'nde yaptıkları açıklamada, PKK'nin ilan ettiği “eylemsizlik” kararına karşılık verilmesini istedi.

AKnews muhabirinin de izlediği açıklamada, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Kürd sorunundan kaynaklı çatışmalı ortamın toplumu ruhsal olarak yıprattığına dikkat çekerek, "Bizler fiziksel, ruhsal, toplumsal ve hatta siyasal bir 'iyilik halinde' yaşayan sağlıklı bir toplum olmak istiyoruz" dedi.

Öleni ve öldüreni kardeş olan bu topraklardaki bunca cenaze törenlerinin ve yakılan ağıtların toplumun dokusunda büyük bir tahribat yarattığını belirten Ali Çerkezoğlu, şöyle dedi:

“Yıllardır inkar edilen, askeri operasyonların, silahların çözemediği, Kürt sorununda çözümsüzlük dayatmasıyla baş başa bırakılıyoruz. Bizler, bu toplumun aklını ve vicdanını temsil eden tüm güçleri, Kürd sorunundaki ölme ve öldürme kısır döngüsüne yeter demeye çağırıyoruz. Çözümsüzlüğe ve yıkıma karşı aklın ve vicdanın sesini silahlardan daha güçlü bir ses halinde duyurmanın zamanıdır."

Açıklamanın ardından KESK Genel Başkanı Sami Evren, AKnews muhabirine yaptığı açıklamada, Kürd sorununun bugüne kadar denenmiş yöntemlerle çözülemeyeceğinin artık herkes tarafından çok iyi anlaşıldığını belirtti.

Evren, sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini belirterek, PKK'nin 20 Eylül'e kadar ilan ettiği “eylemsizlik” sürecinin devam edebilmesi için askeri operasyonların durmasını istedi.

AKnews

Diğer Haberler