Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır Bağlar’da Kentsel Dönüşüm

Diyarbakır Bağlar’da Kentsel Dönüşüm

27 Mart 2012 Salı 19:06
Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nin güvenlik problemli olduğu ve binaların yüzde 90'nın ömrünü tamamladığı için acilen kentsel dönüşüm uygulanması istendi.

Çevre ve Şehircilik Diyarbakır İl Müdürlüğü, ikinci derece deprem kuşağında bulunan Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nin güvenlik problemli olduğu ve binaların yüzde 90'nın ömrünü tamamladığı için acilen kentsel dönüşüm uygulanması istendi.

Diyarbakır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bakanlığı'nın afetlerde azami zarar görecek bölgelerin tespit edilmesi ve kentsel dönüşüm bölgelerinin çıkarılması talebi üzerine rapor hazırladı.

Diyarbakır Valiliği, belediyeler, defterdarlık, sivil toplum örgütlerinin desteğiyle hazırlanan rapor, Diyarbakır Çevre Ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Sevmiş'in imzasıyla Bakanlığa gönderildi.Raporda, Diyarbakır'ın merkez Bağlar ve Sur ilçeleri ile Çermik İlçesi'nin büyük bir bölümünün kaçak yapıların yer aldığına dikkat çekildi.

Raporda, 328 bin nüfuslu Bağlar ilçesinde 15 bin 235 bina, 244 kamu binası, 71 bin 291 konut, bin 324 sokak ve 79 caddesinin bulunduğu belirtildi.

Bölgede geçmiş yıllarda yaşanan çatışmalardan dolayı Bağlar ilçesinin yoğun göç alındığına dikkat çekilen raporda, "Yapılaşmaların büyük bir bölümünün mühendislik hizmeti görmediği, binaların kendi zati yüklerini taşımakta bile zorlandığını niteliksiz kaçak yapılar mevcuttur. Bu bölgede geçmiş yıllarda ve bugün hiç deprem kuvvetine maruz kalmadan ağır haser gören tahliye edilen ve yıkılan binalar bulunmaktadır. Gecekondu alanların mevcut olduğu ve yapıların büyük çoğunluğunun fiziksel ve ekonomik ömürlerini tamamladığı çarpık kentleşmenin, herhangi bir planlamanın olmadığı, acil durumlarda mevcut yolların yetersizliği nedeniyle deprem veya afet alanında sıkıntı yaşanacaktır" denildi.

Raporda, güvenlik sorununun bulunduğuna belirtilerek, "Ayrıca Valiliğimizce güvenlik açısından sıkıntılı olan bu bölgelerin kentsel dönüşüm kapsamında öncelikli olarak değerlendirilmesi gereken yerler olarak gösterilmektedir" ifadelerine yer verildi.

Valilik, belediyeler ve sivil toplum örgütlerinin Bağlar'ın Yeniköy Şeyhşamil, Kaynartepe, Fatih, 5 Nisan ve Yunus Emre mahallerinin kentsel dönüşümün acilen uygulanmasını gerekliliğine yer verildi.

Bağlar'ın 6 mahallesiyle ilgili açıklama bölümünde, "Güvenlik problemi olan ve çok fazla yapı yoğunluğuna sahip, kaçak yapılaşmanın görüldüğü alanlar ile ekonomik ömrünü doldurmuş yapıların bulunduğu alanlar" denildi. (anf)

Diğer Haberler