Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır Barosu, Roboski için savcılığa başvurdu

Diyarbakır Barosu, Roboski için savcılığa başvurdu

14 Aralık 2012 Cuma 16:54
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na soruşturma dosyasındaki 'kısıtlama' kararının kaldırılması için başvurdukalrını söyledi.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Roboski'de savaş uçaklarının bombalaması sonucu 34 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili soruşturma dosyasındaki 'kısıtlama' kararının kaldırılması gerektiğini savundu.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Roboski'de yaşamını yitirenlerin yakınlarının avukatları olarak, soruşturmanın yürütüldüğü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na soruşturma dosyasındaki 'kısıtlama' kararının kaldırılması ve dosyadaki deliller hakkında bilgi sahibi olmak adına başvuruda bulunduklarını söyledi.

Savcılığa sundukları dilekçede, taleplerini sıraladıklarını anlatan Elçi, "Soruşturmanın gizli yürütülmesi nedeniyle bugüne kadar ne tür işlem yapıldığı, şüphelilerin tespit edilip edilmediği, tespit edilmiş ise ifadelerine başvurulup başvurulmadığı ve işlenen bu ağır suçun hangi delillerinin toplandığı konusunda müvekkillerimizin ve bizlerin bilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle soruşturma dosyasındaki 'kısıtlama' kararının kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

Şikayetçi vekilleri olarak, savcılıktan, soruşturmadaki gelişmeler hakkında bilgi istediklerini ifade eden Elçi, "Bu olayın üzerinden 1 yıla yakın süre geçmekle birlikte, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütüldüğünden kaygı duymaktayız" diye konuştu.

Elçi, savcılıktan, soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla kamu görevlisi olan yetkili ya da yetkililerin ifadesine başvurulup başvurulmadığını da sorduklarını kaydetti.

Diğer Haberler