Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
 Diyarbakır Barosu: Trajik sona seyirci kalınmasın!

Diyarbakır Barosu: Trajik sona seyirci kalınmasın!

30 Ekim 2012 Salı 14:11
Diyarbakır Barosu, cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri ile ilgili Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde kitlesel bir açıklama yaptı.
 
Diyarbakır Barosu, cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri ile ilgili Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde kitlesel bir açıklama yaptı. Çok sayıda avukatın da hazır bulunduğu açıklamayı yapan Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, 12 Eylül 2012 tarihinde 7 cezaevinde 63 tutsak ile başlayan ve şu an 65 cezaevinde bulunan 658 tutsağın "Anadilde eğitim, Kürtçe savunma ve Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması" talebiyle sürdürdükleri açlık grevinin 49. gününe geldiğini söyledi.

"Açlık grevlerinde 49. gün ölüm sınırı demektir" diyen Aktar, "Cezaevlerinden her an bir ölüm veya toplu ölüm haberleri gelebilir. Mahpusların açlık görevleri sonucu ölümleri, insanlık vicdanında hep yaralar açmıştır. Hiçbir vicdan bu trajik sona seyirci kalınmamalıdır. Mahpusların talepleri haklı, meşru ve demokratik taleplerdir. Bu taleplerden Kürtçe savunma ve Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, herhangi bir yasal düzenlemeyi dahi gerektirmeyen, tamamen haksız uygulamadan kaynaklı sorunlardır. Hükümet son yıllarda restleşerek sorunları daha da içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir" diye konuştu.

Aktar, Anadilde eğitim ve ana dilde savunmanın hak olduğunu vurgulayarak, "Kürt kimliğinin tanınması, yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması, haktır. Kürt halkının kendi geleceği üzerinde söz ve karar sahibi olma ve kendi kendini yönetme talebi meşru bir haktır. Bu hakların gaspı, tanınmaması veya engellenmesi, çağın ruhuna aykırı ve insanlığa karşı işlenen suçlardandır. Irkçılık, suçtur, asimilasyon suçtur, ayrımcılık suçtur, ret ve inkar suçtur" şeklinde konuştu.

TUTSAKLARIN TALEBİ BİZİM TALEBİMİZDİR

Tutsakların bu talepleri, gerek baro, gerek Kürt hukukçu ve avukatları olarak kendilerinin de talepleri olduğunu ifade eden Aktar, şöyle dedi:

"Açlık grevinin ölüm gibi trajik bir sonuca ulaşmaması için herkesten, bütün taraflardan azami duyarlılık bekliyoruz. Aynı şekilde açlık görevinde bulunan mahpuslardan da eylemlerini ölüme vardırmamalarını talep ediyoruz. Eylemin büyük etki yarattığı ve kısa sürede taleplerin yerine geleceğini umuyor ve bekliyoruz. Bu vesile ile hükümet başta olmak üzere herkesi daha sorumlu ve duyarlı olmaya davet ediyoruz."

Diğer Haberler