Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır Basınından Bugün

Diyarbakır Basınından Bugün

14 Nisan 2012 Cumartesi 15:18
Diyarbakır'da yayımlanan gazetelerden bazı haber başlıkları…

Diyarbakır ve çevre ilçelerde yaşanan gelişmeler yerel gazetelere şöyle yansıdı.

Özgür Haber: En Güzel İnek ve Buzağı Seçildi
Diyarbakır'da düzenlenen 4'üncü Ortadoğu Tarım Hayvancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı'nın ikinci gününde "En güzel inek" ve "En güzel buzağı" yarışması düzenlendi. Birinci gelen ineğin sahibine 1 tam, 1 çeyrek altın ve süt sağım makinesi, buzağının sahibine ise 1 tam, 1 çeyrek altın hediye edildi.

Diyarbakır Söz: Kardeşlik Kokusu
Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, Diyarbakır Müftülüğü olarak Kutlu Doğum Haftası'nı Yaygın bir şekilde, bu anlayışa bağlı kalarak icra etmeye gayret göste
receklerini belirtti.

Bölgenin Yıldızı Oldu!
GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nin 12 yıllık çalışması sonucu, katkı maddesi kullanılmaksızın makarnaya doğal sarı rengini verecek "Güney Yıldızı" adı verilen buğday çeşidi geliştirildi.

Güneydoğu Güncel: Sezai Karakoç Sempozyumu Sürüyor
Diyarbakır'da "Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu" sürüyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Taştan, Dicle Üniversitesince (DÜ), Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ile Diyarbakır Valiliği'nin işbirliğiyle DÜ Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu"nun ikinci gününde "Sezai Karakoç'ta Merhametin Sembolü Olarak Anne" konulu sunum yaptı.

GSM Araçlarını Yakanlar Yakalandı
Diyarbakır'da PKK adına gençlik eylem komitesi kurarak eylem yapan kişilere yönelik düzenlenen operasyonda, içlerinde Kandil'den gelen PKK'lılardan eğitim aldığı ileri sürülen Öz Savunma Birlikleri (ÖSB) üyesi 9 kişi yakalandı. Birçok eyleme karıştığı ve Nevruz olaylarında GSM şirketlerine ait 11 aracı yaktığı belirlenen zanlılardan 3'ü tutuklandı.

'Güney Yıldızı' Geliyor
GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nin 12 yıllık çalışması sonucu, katkı maddesi kullanılmaksızın makarnaya doğal sarı rengini verecek "Güney Yıldızı" adı verilen buğday çeşidi geliştirildi.

Güneydoğu Ekspres: 20 Bin Kişi GSS'ye Geçti
Tatvan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Beşir Avis, yeşil kartların iptal olması ve sigortasız kimsenin kalmaması üzerine uygulanmaya konulan Genel Sağlık Sigortası'nda sigortası olmayan veya hiçbir sağlık güvencesi bulunmayan yaklaşık 4 bin hane ve 20 bin kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurduğunu ve işlemlerinin tamamlandığını açıkladı.

7 Yıldır Konuşmayan Oğlu İçin Yardım Bekliyor
Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 7 yıldır konuşmayan 22 yaşındaki oğlunun tedavisi için birçok yere başvuran ancak bir sonuç alamayan Ali Orhan, artık gücünün tükendiğini belirterek, yetkililerden yardım istedi.

Yeni Yurt Gazetesi: Kutlu Doğum Haftası
Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, Kutlu Doğum Haftası'nın, kardeşlik hukuku ve eşitlik için atılacak ciddi adımların başlangıcı olması temennisinde bulundu. Müftü Erdoğmuş, yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır Müftülüğü olarak Kutlu Doğum Haftası'nı yaygın bir şekilde, bu anlayışa bağlı kalarak icra etmeye gayret göstereceklerini belirtti.

(M. Salih Keskin - İLKHA)
 

Diğer Haberler