Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır Basınından Bugün

Diyarbakır Basınından Bugün

07 Haziran 2012 Perşembe 22:25
Diyarbakır ve çevre ilçelerde yaşanan gelişmeler yerel gazetelere şöyle yansıdı:

Özgür Haber: Anayasaya Aykırı
İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Turan Kapan, kamuoyunda `Kentsel Dönüşüm Yasası` olarak bilinen `Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun`u Özgür Haber`e değerlendirdi. Kapan, söz konusu kanun ile öngörülen kentsel dönüşüm uygulamalarının sağlıklı bir kentsel dönüşümü, sağlıklı bir kentsel yenilemeyi sağlayamayacağı gibi, rant kapısına dönüştürüldüğünü ileri sürerek, kanunun İnsan haklarına, sosyal devlet ilkesine ve anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Bölge Barolarından Soruşturmaya Kınama
Adalet Bakanlığı`nın, KCK ana davasında mahkeme heyetini protesto ederek salonu terk eden 103 avukat hakkında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı`na verdiği soruşturma izni, Bölge Baro Başkanları tarafından kınandı.

Beklentimiz Büyük!
Mahalli İdareler Derneği Diyarbakır Şubesi yöneticileri, İl Vali Yardımcısı ve Kayapınar Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız`ı ziyaret etti. Şube Başkanı Ömer Faruk Taş, Diyarbakır ve Bölgenin mevcut sorunlarının çözümü için Hükümet`ten büyük beklentilerinin olduğunu söyledi.

Güneydoğu Güncel: Pah Ölümcüldür
Bölgenin tek PAH merkezi olan D.Ü. Kalp Hastanesi PAH Polikliniği Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Zuhal Arıtürk, PAH hastalığının tedavi edilmediği takdirde kanser türleri gibi ölümcül olduğunu ancak erken teşhis ve doğru tedavi ile hastaların normal hayatlarını sürdürebileceklerini söyledi.

Saygı Duyuyoruz Ama Katılmıyoruz
Mahalli İdareler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Faruk Taş, 10 bin yıllık geçmişi olan Diyarbakır`ın, hak ettiği yerde olmadığını ifade etti.

Bu Zulüm Bizde Asla Olmaz
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, suya yapılan zammı sert sözlerle eleştirdi. Diyarbakır`da 2 ay öncesine kadar faturalara yansıyan rakamın 20-30 lira olduğunu söyleyen İçten, "Bugün bu rakam 100 liralara kadar çıkmıştır. Türkiye`nin en ucuz suyunu içiyoruz diyenler şimdi neredeler?" dedi. İLKHA

Diğer Haberler