Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır bütçesini tartışmaya açtı

Diyarbakır bütçesini tartışmaya açtı

27 Eylül 2012 Perşembe 09:06
Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi’nde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi, DİSKİ Genel Müdürlüğü, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Sur ilçe belediyeleri, Dicle Üniversitesi’nin gerçekleşen bütçeleri ile gelecek yılın taslak bütçelerinin

Yerel Gündem Genel Sekreteri Metin Kılavuz’un açış konuşmasından sonra bir konuşma yapan Kent Konseyi Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kent dinamiklerinin kente dair bütün süreçlerde aktif katılımın en önemli mekanizmalarından bir tanesinin Kent Konseyi olduğunu söyledi. “Kent Konseyi’nin bütün bileşenlerinin çalışmaları Türkiye demokrasi ortamı içinde yüz akımızdır” diyen Baydemir, başta Dünya Yerel Yönetimler Teşkilatı olmak üzere ulusal ve uluslar arası platformlarda Kent Konseyi çalışmalarının kendisinden söz ettirdiğini söyledi. Baydemir, “Diyarbakır’ımızın içselleştirmiş olduğu demokrasi kültürüne dair bir farkındalık yaratıyor. Kent Konseyimiz aslında faaliyetleriyle Türkiye ve dünyaya bir başka açıdan da tanıttığını ifade etmek istiyorum” diye konuştu. Hem gerçekleşen bütçelerin hem de 2013 bütçelerin sunulacağını ifade eden Baydemir, kimi bütçe kalemlerinin de Kent Konseyi’nin onayına sunulacağını söyledi. Baydemir, toplantıya gelip bütçelerini sunan tüm kurum ve kuruluşlara da teşekkür etti.

Daha sonra sırasıyla Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi, DİSKİ Genel Müdürlüğü, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Sur ilçe belediyeleri ile Dicle Üniversitesi’nin gerçekleşen bütçe raporları ile taslak bütçelerin sunumu yapıldı. İl Özel İdare bütçesinin sunumunu yapacak kimsenin görevlendirilmemesi eleştirilirken, 2011 gerçekleşen bütçe, 2012’de gelinen aşama ve 2013 bütçe taslakları sunuldu ve tartışma yürütüldü.

Baydemir, bütçelerin haziran ayında ilgili birimde yapılmaya başlandığını, daha sonra genel olarak tartışıldığını ve yasal olarak belediye meclisine sunulmadan önce bütün tartışma süreçlerinin tamamlandığını söyledi. Baydemir, “Bütçenin katılımcılıkla hazırlanması konusunda Türkiye’nin en iyi kentlerinden bir tanesiyiz. Ama hedefimiz doğrudan demokrasiye geçmektir. Bütçeyi mahalleye indirgeyebilmektir. İnşallah bu çalışmalar bizi öyle bir kültüre götürecektir” diye konuştu.

Baydemir ayrıca Ulaşım Mastır Planı ve bu planın bir parçası olan Hafif Raylı Sistemle ilgili yapılan çalışmaların geldiği aşaması hakkında bilgilendirme yapmasını sağladı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Sevinç de 2013 bütçe taslağında yer alan ve 33 kalemden ve 62 milyon liralık bütçeleri bulunan projeleri anlattı.

 

Diğer Haberler