Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır Büyük ”Kutlu Doğum Mevlüdü”ne Hazır

Diyarbakır Büyük "Kutlu Doğum Mevlüdü"ne Hazır

19 Nisan 2012 Perşembe 13:13
Peygamber Sevdalıları Platformu, 22 Nisan Pazar günü İstasyon Meydanı'nda düzenleyeceği "Kutlu Doğum" mevlüdünün hazırlıklarını tamamlandığını açıklayarak tüm halkı etkinliğe davet etti.

Fahri kâinat Hz. Muhammed Mustafa'nın (SAV) nurlu mevlüdü münasebetiyle Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından her yıl düzenlenen Kutlu Doğum programları devam ederken, tüm gözler 22 Nisan Pazar günü Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlenecek programa çevrildi. Sivil Toplum Kuruluşu olarak 7 yıldır, Peygamber Sevdalıları Platformu olarak da 4 yıldır "Kurlu Doğum" programları düzenleniyor.

22 Nisan Pazar günü Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda yapılacak "Kutlu Doğum" mevlüdü ile ilgili Mustazaf Der Diyarbakır Şubesinde basın toplantısı düzenleyen Peygamber Sevdalıları Platformu Genel Koordinatörü Av. Abdulğani Orhan, hazırlıklarını tamamladığını açıklayarak tüm halkı etkinliğe davet etti.

116 Merkezden 125'e Çıktı
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sav) hayatını daha iyi anlayıp anlatabilmek ve yaşatabilmek amacıyla Peygamber Sevdalıları Platformu'nu 4 yıl önce kurduklarını açıklayan Orhan, her yıl milyonlarca Peygamber Sevdalısı halkın bir araya geldiği, büyük bir coşku, sevinç ve heyecanla kutlandığı mevlit programları çerçevesinde bu yıl kendilerine başvurup, Nisan ayı başlarında açıkladıkları 116 merkezin şuan itibariyle 125 merkeze çıktığını söyledi.

Gönüllere Peygamber Sevgisi Ekiliyor
2012 yılı Kutlu Doğum etkinlikleri çerçevesinde Nisan ayı boyunca Kutlu Doğum ile gelen sevinç ve heyecanın gün geçtikçe yayıldığını ifade eden Orhan, gönüllere peygamber sevgisini ekmeye devam ettiğini söyledi. Orhan, "Büyük bir heyecanla mevlit etkinliğinin beklendiği yerlerden birisi de şüphesiz Diyarbakır'daki mevlit etkinliğimizdir. Her yıl yüz binlerce Peygamber Sevdalısının katıldığı tarihi İstasyon Meydanındaki etkinliğimiz için şuan itibariyle hazırlıklarımızı yapmış bulunmaktayız" dedi.

Yetkili Makamlar Bin Peygamber Sevdalılarını Mağdur Etti
Peygamber Sevdalılarının düzenlemiş olduğu "Umre Ödüllü Siyer Yarışması"na Diyarbakır merkezden yaklaşık 2 bin 800 Peygamber Sevdalısının başvurarak bu yarışmaya katılmak istediklerini belirten Orhan, Sınav için ayarlanan iki okulun yetkili makamlarca son anda basit nedenlerle iptal edilmesi üzerine yaklaşık bin peygamber sevdalısının mağdur olduğunu söyledi. Türkiye genelinde siyer yarışmasında dereceye giren ilk on kişinin isimleri Diyarbakır İstasyon Meydanındaki etkinlikte açıklanacağını belirten Orhan, Diyarbakır merkezde yapılan sınavda dereceye girip hediye kazanan kardeşlerimizin de ilan edileceğini söyledi.

Salâvat Kampanyası Devam Ediyor
Peygamber Sevdalılarının düzenlediği "Peygamber Efendimize Salâvat Kampanyası"nın ise devam ettiğini belirten Orhan, kampanya çerçevesinde çekilen salâvatların etkinlik günü hem Peygamber Sevdalıları ile hem de basınla paylaşılacağını söyledi. Orhan, "Rahmet ayı Nisan ayının girmesiyle Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerimizde her pazartesi siyer seminerleri verildi. Üye ve gönüllü üyelerimize Peygamber Efendimizin örnek hayatından kesitler sunuldu ve sunulmaya devam edilmektedir. Ayrıca etkinliğe davet için 1000 adet davetiye basılarak STK'lar, kanaat önderleri, imamlar ve kardeş camialara davetiyeleri ulaştırıldı" diye konuştu.

Cadde, İşyeri ve Araçlara Afişler Asıldı
Peygamber Sevdalılarına her türlü desteklerini veren gönüllüleri ile birlikte şimdiye kadar Diyarbakır merkezde şehrin on iki noktasındaki caddelere afişleri astıklarını ifade eden Orhan, ayrıca dükkân ve arabalara on bin afiş astıklarını söyledi. Orhan, Peygamber Sevdalıları tarafından hazırlanan ve mevlit programına davet için iki yüz bin el ilanı ve kutlu doğum CD'nin her eve girmesi için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Dev Ekranlar Kurulacak
Halkımızın etkinlik alanına rahat gelebilmeleri için şehrin yaklaşık on beş noktasından tamamen gönüllüleri tarafından ücretsiz taşıma yapılacağını ifade eden Orhan, alana iki dev LD ekran asılacağını söyledi.

Ücretsiz Araçlar Kalkacak
Orhan, Kutlu Doğum'a katılacak olan vatandaşlar için ücretsiz araçların saat 11.00'den itibaren seferlere başlayacağını söyledi. Orhan, seferlerin yapılacağı noktaları şöyle sıraladı:

Gaziler: Eski Son Durak, Yeni Son Durak, Çeşme Durağı, Yeni Hal kavşağı,
Huzurevleri: Son Durak, Ninova AV.M. Önü, 500 Evler,
Seyrantepe: 450 Evler, Yavuz Sultan Camii Önü.
Yeni Yol: Son Durak, Kantar Kavşağı,
Dicle Kent: Tekel Durağı ile Medya Market Önü.
İplik: Fabrika Camii Önü, Üçkuyu Toki ile Şilbe.

Orhan, son olarak; Peygamber Sevdalıları Platformu olarak 22 Nisan Pazar günü İstasyon Meydanında yapılacak Kutlu Doğum Mevlüdü'ne tüm halkı beklediklerini söyledi.

(M. Salih Keskin - İLKHA)

Diğer Haberler