Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Diyarbakır Cezaevi müze olsun’ talebiyle miting düzenlenecek

'Diyarbakır Cezaevi müze olsun' talebiyle miting düzenlenecek

18 Eylül 2012 Salı 13:56
12 Eylül darbesi ve o dönemki işkencelerin sembolü haline gelen Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nin şimdi de alışveriş merkezine dönüştürülmek isteniyor. 78’liler girişimi 30 Eylül’de büyük bir mitingle “Diyarbakır Cezaevi Müze olsun” diyecek.

2 Eylül askeri darbesi ile işkencenin kol gezdiği ve 60'a yakın kişinin yaşamını yitirdiği Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'ni "Okul yapacağız" diyen hükümetin, şimdi de cezaevini alışveriş merkezine dönüştüreceği belirtiliyor.

Buna karşı harekete geçen 78'liler Girişimi Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma ve Adalet Komisyonu, Diyarbakır Cezaevi'nin müze olması için 30 Eylül tarihinde Diyarbakır'da kitlesel miting yapma kararı aldı. Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Komisyon, "Başbakan Tayip Erdoğan ve AKP hükümeti yetkilileri çeşitli defalar 'Diyarbakır 5 nolu Askeri Cezaevinin yıkılacağını, yerine bir kısmının bir eğitim birimi, bir kısmının bazen yeni bir cezaevi, bazen alışveriş merkezi yapılacağını' ifade ediyorlar. Diyarbakır Cezaevi, Kürtlerin toplumsal hafızasında yoğun acı yüklü sembolik bir yere sahiptir" ifadelerine yer verdi. "Diyarbakır Cezaevi, Kürtlerin uğradığı katmerli haksızlığın, adaletsizliğin, bir halkı halk yapan direniş ruhunun kahramanlarının cisimleşmiş ifadesidir. Mazlum Doğanlar, Hayri Durmuşlar, Kemal Pirler, Ferhat Kurtaylar, Necmettin Büyükkayalardır" denilen açıklamada, "Diyarbakır Cezaevi'ni yıkarak Kürtlere karşı işlenmiş bir insanlık suçunu unutturamazsınız. Kürt halkı bunu asla kabul etmez!" denildi.

"Talebimiz, 1980-84 döneminde 12 Eylül darbecilerinin Kürt halkına yaşattığı işkence ve vahşet koşullarını sergileyen, 'mağdurları' onurlandıran, toplumu bir daha aynı şeylerin yaşanmaması yönünde eğiten, dolayısıyla hatırlatan, toplumsal hafızanın bir halkın süregelen inkâr ve yok edilmesi değil, olumlu ve yapıcı yönden yeniden kurulmasına katkıda bulunan, barış ve kardeşlik sembolü bir İnsan Hakları Müzesi'ne dönüştürülmesidir” diyen 78’liler girişimi herkesi 30 Eylül 2012 Pazar günü saat 15.00'da Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda yapılacak mitinge çağırdı.(ANF)

Diğer Haberler