Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde eylem

Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde eylem

04 Kasım 2012 Pazar 15:54
TMMOB Diyarbakır, Van, Urfa, Mardin, Batman ve Hakkâri bölge il koordinasyon kurulları Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde bir araya geldi.

Türk cezaevlerinde bulunan PKK ve PAJK’lı tutsakların öncülüğünde 54 gündür süren açlık grevlerine destek vermek amacıyla TMMOB Diyarbakır, Van, Urfa, Mardin, Batman ve Hakkâri bölge il koordinasyon kurulları Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde bir araya geldi.

“Cezaevleri ölüm evleri olmasın” yazılı pankart açılarak sık sık “Bijî berxwedana zindanê” sloganının atıldığı eylemde TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Sekreteri Necat Pirinççioğlu açıklamada bulundu.

Türk cezaevlerindeki politik tutsakların, anadilde eğitim, anadilde savunma hakkı ve Öcalan’a yönelik bir yılı aşkın süredir kaldırılması talebiyle 12 Eylül’den bu yana sürdürdükleri açlık grevinin kritik aşamada olduğuna dikkat çeken Pirinççioğlu, “Bundan sonrası ölümlere göz yumulması anlamına gelecektir” dedi.

“Taleplerini dile getirmek için bedenlerini ortaya koyan insanlara karşı iktidarın duyarsız kalması, kin ve öfke dilinin kullanılmasının ne açlık grevindeki insanlara ne topluma ne de Kürt sorunun çözümüne bir fayda sağlamadığı ve sağlayacağı açıktır” diye konuşan Pirinççioğlu, siyasal iktidarı diyalog ve çözüm ortamının sağlanması için adım atmaya çağırdı.

Pirinççioğlu, cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerine karşı yapılacak tecrit ve benzeri şiddet müdahalelerinin çözüm getirmeyeceği konusunda da hükümeti uyararak, 2000 yılında “Hayata Dönüş” adı altında yapılan cezaevi katliamlarını hatırlattı.

Pirinççioğlu, Cumartesi günü Diyarbakır’daki mitingin valilik kararıyla yasaklanmasını ve polisin halka şiddet uygulamasını da kınadı.

TMMOB’un ardından Diyar Tuhad Der öncülüğünde yapılan oturma eyleminin bugünkü açıklamasını HDK 19. Meclisi yaptı.

CENAZELER ÜZERİNDEN SİYASET ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ ARTTIRIYOR

“Tecridi bitirin ölümleri durdurun”, “Susmak ölüme ortak olmaktır, göz yummayacağız” yazılı pankartların açıldığı eylemde HDK Genel Meclis Üyesi Dr. Mahmut Çiftçi yaptığı açıklamada, Türk cezaevlerinde bulunan politik tutsakların 12 Eylül’de başlattıkları açlık grevinin 54’üncü gününde olunduğuna dikkat çekti.

Kürt halkının taleplerinin AKP kalkanına çarptığını ifade eden Çiftçi, “AKP bu kalkanı kuşanıp sorunun çözümsüzlüğünde ısrar ettiği her gün savaş daha da şiddetlenerek yeni genç ölümlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Omuzlarda her gün bayraklara sarılmış cenazeler üzerinden siyaset yapılmakta ve çözümsüzlük giderek artmaktadır” diye konuştu.

Tek silahları bedenleri olan politik tutsakların bedenleriyle bir irade savaşına girdiğinin altını çizen Çiftçi, bu irade savaşının defalarca denendiğini ve sonuç alındığını söyledi. Politik tutsakların taleplerinin tüm Kürt halkının talepleri olduğunu söyleyerek talepleri yineleyen Çiftçi, “Ancak AKP sorunların çözümünde başını kuma gömen deve kuşu gibi davranmakta ve görmeyince sorun yoktur mantığı ile hareket etmektedir” dedi.  ANF

Diğer Haberler