Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır Halkı Esad’a Karşı Birleşti

Diyarbakır Halkı Esad’a Karşı Birleşti

17 Mart 2012 Cumartesi 13:56
Suriye Muhalefetine destek veren Kuzey Kürdistan halkı, Diyarbakır'da kitlesel basın açıklaması yaptı.

Humus’tan başlayan isyan; Suriye’nin geneline yayıldı. Erdoğan; Suriye konusunda 2 Nisan’ı işaret etti ve Suriye’de yaşayan Türkiyelileri geri çağırdı.  Bu geri çağırmanın ‘harp işareti’ olarak yorumlandığı Türkiye ‘de; bugün Diyarbakır’da Kuzey Kürdistan Kürtleri ve STK’lar Esad’a karşı bütünleşti.

Esad’a karşı başlatılan ‘Halk İsyanı’nın yıl dönümü nedeniyle bir araya gelen STK’lara DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk ve Diyarbakır Sur İlçe Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da destek verdi.

Açıklamada “İnsanlık, stratejik çıkarlara galip gelecek: Esad gidecek” diyen Diyarbakır Suriye halkı ile Dayanışma Platformu’nun tertiplediği protestoya Mustazaf-Der, Sağlık-Sen,  Doğu-Batı Kardeşlik Platformu, Mazlum-Der, Özgür-Der, Memur-Sen, Ay-Der gibi STK’ların yanı sıra İbrahim Güçlü, Sıdkı Zilan ve öldürülen Kürt lider Meşal Temo’nun posterini taşıyan DFDG’nin Başkanı Muhittin Batmanlı da katıldı.

“Katil Esad, hesap verecek”, “Direne, direne kazanacağız” gibi Türkçe sloganların yanı sıra “Bijî Azadî, bimre Dîqdatorî”, “Gelê Kûrd; hemberê Esad e” gibi Kürtçe sloganlar da atıldı. İran ve Esad yanlısı bütün ülkeleri kınandı.

“Baas Rejimi’ne de, emperyalist müdahaleye de hayır” diyen kitle; basını ve halkı Suriye’deki halk mücadelesi ile ilgili daha da duyarlı olamaya davet etti.

Lezgin Gözen / HABER DİYARBAKIR

Diğer Haberler