Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Diyarbakır Memur-Sen ”Evet” Diyecek

Diyarbakır Memur-Sen "Evet" Diyecek

27 Ağustos 2010 Cuma 13:46
Memur-Sen Diyarbakır Şuubesi 12 Eylül'de yapılacak olan Anayasa değişikliği referandımında "Evet" oyu kullanacakalrını açıkladı.

Memur-Sen Diyarbakır Şubesi 12 Eylül'de yapılacak olan Anayasa değişikliği referandumunda "Evet" oyu kullanacaklarını açıkladı.

Memur-Sen Şubesi'nde yapılan açıklamayı okuyan Eğitim-Bir-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Türkan Gürler, "Bugün burada toplanmamızın nedeni; önümüzdeki 12 Eylül'de gerçekleşecek olan referanduma neden "evet" diyeceğimizi açıklamak içindir. Malum 12 Eylül tarihi askeri darbelerin vuku bulduğu bir tarih. Ama önümüzdeki 12 Eylül tarihi ise inşallah sivil darbeye adım atılacak bir tarih olarak hafızalardaki yerini alacaktır. Sivilleşme yolunda ilk kıvılcım olan bu Anayasa değişikliğinin daha da genişletilerek topyekün sivil bir anayasanın zeminini oluşturacağına inanıyorum. Anayasa değişiklik paketinde halkoylamasına sunulan maddeler bunun ilk sinyalini oluşturuyor. Ama yeter mi? Elbette ki hayır. İş bırakma, grev, işçi-memur ayrımı ve beraberinde oluşturulan bir sürü haksız uygulamalar ve daha bir sürü çözümlenmemiş sorunumuz var. Bu anlamda hükümet ve muhalefet partilerini sağduyuya davet ederek artık bu hak ihlallerinin ortadan kaldırılması hususunda vicdanlarının seslerini dinlemelerini ve halkın menfaati için birlikte uzlaşı içinde hareket etmelerini ve tüm bunları yasal güvence altına almalarını istiyoruz. Ortak akılla oluşturulacak olan toplumun tüm kesimlerini kapsayacak olan sivil bir Anayasa'nın meşru hale getirilmesiyle olur. Eğer bu referandum kadınlara zaten olması gereken hakları geri verip bu hakları kullanma ruhsatı veriyorsa 'evet' dememiz için yeterli bir sebep. Çünkü biz herhangi bir partinin değil milletin Anayasa değişiklik belgesinin sunacağı teminatlara evet diyoruz.

"Bu nedenle bütün kadınları sivil darbeyi yapmak üzere 12 Eylül Pazar günü sandıklarda oy kullanmaya ve evet demeye çağırıyoruz" dedi.

Diğer Haberler