Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır Müzik Festivali başladı

Diyarbakır Müzik Festivali başladı

26 Eylül 2012 Çarşamba 13:17
Diyarbakır’da ilk kez düzenlenen 1.Amed Müzik Festivali açılış resepsiyonuyla başladı.

Festivalin açılışında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır'ı kültür ve sanat şehrine dönüştürdüklerini söyledi.

Diyarbakır'da, Büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerince ortaklaşa düzenlenen 1. Amed Müzik Festivali Kent Terası'nda düzenlenen resepsiyonla başladı. Resepsiyona aralarında DTK Daimi Meclis Üyesi Osman Özçelik, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kayapınar Belediye Başkanvekili Mahmut Dağ, Diyarbakır 78'liler Derneği Başkanı Gani Alkan ve yazar İrfan Babaoğlu'nun da bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Festival kapsamında İran'dan gelerek açılış programına katılması beklenen Yalda Abbasi ve Mohsen Mizazede, İran hükümeti tarafından pasaportlarına el konulduğu için programa katılamazken, Kürt sanatçı Tara Jaff'ın seslendirdiği parçalar katılanların büyük beğenisini topladı.

Açılış resepsiyonunda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, festivallerin Kürt dilinin yasaklı olduğu dönemlerde Diyarbakır'da düzenlenmeye başlandığının altını çizdi. O süreçlerde Kürt sanatçılarının kendi dillerinde şarkı söyleyemediklerini ifade eden Baydemir, "Sanatçılar, o dönemde halkının acılarını, duygularını dile getiremiyorlardı. Bu, çok acı bir durumdu. Tüm bunların yaşandığı bir dönemde düzenlediğimiz kültür sanat festivalleri, üzerine düşen rolü yerine getirdi. Bu festivallerin artık kendisini tekrar etmemesi gerekiyordu. Bundan dolayı festivalleri daha da genişleterek birbirinden ayırdık. Sinema, tiyatro ve şimdi de müzik festivaliyle Amed bir kültür sanat şehrine dönüşüyor" dedi.

Baydemir, Kürt halkının kendi topraklarında kendi diliyle, kimliğiyle, sanatıyla onurlu bir yaşam sürdürmesinin diğer halklara da özgürlük getireceğini hatırlatarak, "Bir Kürt evladı olarak Amed'ten ve bu alandan Qamişlo, Afrin, Amûdê, Haseki'deki Kürt halkının başarılarını selamlıyorum. Başarıları anlamlıdır. Batı Kürdistan'daki halkımız özgürlüğüne kavuşacaktır. Şuna inanıyorum ki Kürt halkının özgürlüğü diğer halkların özgürlüğünü de sağlayacaktır" diye konuştu.

Etkinlik kapsamında bugün saat 17.30’da Koşuyolu Parkı’nda dengbêj divanı kurulacak. Batıkent Meydanı'nda saat 19.00’da Kemençe, Rênas Amed, Koma Grava Rojê, Niyazi Koyuncu, Seyda Perinçek konseri düzenlenecek.

Diğer Haberler