Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır Müzik Festivali Tara Jaff’la başladı

Diyarbakır Müzik Festivali Tara Jaff’la başladı

26 Eylül 2012 Çarşamba 16:44
1.Amed Müzik Festivali Fiskaya Şelalesi üstündeki Kent Terası’nda arpın ustası Tara Jaff’ın unutulmaz melodileriyle start aldı....

30 Eylül’e kadar sürecek olan 1. Amed Müzik Festivali’nin açılış resepsiyonu İran’dan gelmesi beklenen Yalda Abbasi ve Mohsen Mizazade’ye pasaport verilmemesi nedeniyle arpın ustası Tara Jaff’ın melodileriyle açıldı. Açılış töreninde Yalda Abbasi ve Mohsen Mizazade’nin engellenmesi nedeniyle İran’a protesto alkışı gönderilirken, sahneye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Kürtçe bir konuşma yaptı.

Baydemir, festivallerin Diyarbakır’ın yaşamına girdiği dönemde Kürtçenin yasak olduğunu hatırlatarak, “Kürt sanatçıları Kürt halkının sevinçlerini, kederlerini, özlemlerini kendi dilinde dile getirmesi yasaktı. Bu zor ve zahmetli dönemde festivallerimiz çok büyük bir rol üstlendi” dedi. Festivallere emek verenlere ve dilin özgürleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Baydemir şimdi de Büyükşehir Belediyesi, Sur, Yenişehir, Kayapınar ve Bağlar belediyeleri ile kentteki kültür ve sanat dinamikleriyle birlikte Tiyatro, Sinema, Müzik festivalleri düzenlediklerini söyledi.

‘Festivaller ittifakın altyapısı olsun’

Festivalin dil ve kültür olduğunu, halay olduğunu anımsatan Baydemir, “Ama maalesef bugün, bu gece üzgünüz. Mezopotamya coğrafyasında her gün anne ve babaların bir filintası yaşamını yitiriyor. Her gün ölüm haberleri anne ve babalara ulaşıyor. Allah’ın sen rahmete gel. Onurlu bir barış bu topraklara da gelsin. Kürt halkı da bütün dünya halkları gibi kendi topraklarında, kendi kimlikleriyle özgür bir yaşamı olsun” dedi. Kamışlo, Amude, Haseki ve Afrin’e selam da gönderen Baydemir, “Kürtler özgürleşmeden Türkler, Araplar ve Farslar da özgürleşemez. Kürtler haklarına kavuşmadan Ortadoğu istikrara kavuşamaz. Bu nedenle de ittifak, ittifak, ittifak… Bize lazım olan ittifaktır. Festivallerimiz ittifakın altyapısı olsun” diye konuştu.

‘Yüzümüzü ak çıkardın, yolun açık olsun’

Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivalleri’nin Sinema Atölyesi öğrencilerinden birinin alanda olduğunu belirten Baydemir, “Festival ona bir kapı açtı. Kapı ona bir ışık oldu, çıra oldu. Atölyenin öğrencilerinden biri daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nin Sinema Bölümü’nün başına geçti. Filmler yaptı. Bunlardan birinin adı Zeynel Doğan’dır” diyerek Doğan’ı sahneye davet etti. Baydemir, “Babamın Sesi” filmi ile en iyi sinema ödüllerinden biri olan Altın Koza ödülünü alan Doğan’ı kutlayarak çiçek verdi. Baydemir, “Çok şükür sen bizim yüzümüzü ak çıkardın. Allah senden razı olsun. Yolun açık olsun” dedi.

‘Diyarbakır’ın gücünü arkama verdi’

Baydemir bu başarının hem Aram Tigran Konservatuarı, hem Cigerxwin Kültür Merkezi, hem MKM hem tiyatro, müzik, sinema bölümleri öğrencilerine öğrencilere örnek olmasını diledi. Baydemir, “Altyapı ve imkan verildiğinde hepsi başarılı olacaktır. Görüyoruz ki hiçbir emekleri boşa gitmiyor” şeklinde konuştu.

Doğan da “Başkanın desteği ile bu filmi çekebildim. ‘İyi film yapabilir misin’ diye sordu. ‘Yaparım’ dedim. Diyarbakır’ın gücünü arkama verdi. Ve Altın Koza’nın ödülünü aldık” diyerek Baydemir’e teşekkür etti.

Resepsiyonla devam eden gecede arpın ustası Tara Jaff başta Kürtçenin Hawramani lehçesi olmak üzere tüm lehçelerde şarkılar söyledi. Tara Jaff’a defin ustası Mamoste Şerko eşlik etti. Açılış resepsiyonuna belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Diyarbakır’ın kültür ve sanat dünyasından şahsiyetler ile çoğu gençlerden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı.

 

Diğer Haberler