Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır ve Bölgede Kuvvetli Yağış Uyarısı

Diyarbakır ve Bölgede Kuvvetli Yağış Uyarısı

04 Mayıs 2012 Cuma 09:42
Diyarbakır, Siirt, Batman, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli (yer yer dolu yağışı ve yağış anında lokal kısa süreli fırtına) olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre; Ülke geneli parçalı ve çok bulutlu; Doğu Karadeniz, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Bilecik, Tokat ve Çorum çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların; İç Anadolu'nun güneyi (Konya, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Karaman), Akdeniz (Isparta, Burdur, Mersin, Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye, Antalya'nın doğu kesimleri ve Toroslar mevkii), Doğu Anadolu'nun güneybatısı (Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl) ile Adıyaman, Diyarbakır, Siirt, Batman, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli (yer yer dolu yağışı ve yağış anında lokal kısa süreli fırtına) olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI :İç ve doğu bölgelerimizde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR :Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; İç Anadolu'nun güneyi (Konya, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Karaman), Akdeniz (Isparta, Burdur, Mersin, Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye, Antalya'nın doğu kesimleri ve Toroslar mevkii), Doğu Anadolu'nun güneybatısı (Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl) ile Adıyaman, Diyarbakır, Siirt, Batman, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması bekleniğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Su baskını, Ani sel, lokal dolu yağışı vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERE GÖRE HAVA
MARMARA: Parçalı ve az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Bilecik çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
EGE: Kıyı kesimleri az bulutlu ve açık, iç kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya ve Denizli çevrelerinin akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde iç ve doğu kesimlerinde (Isparta, Burdur, Mersin, Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye, Antalya'nın doğu kesimleri ve Toroslar mevkii) yer yer kuvvetli olması bekleniyor.
İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde Konya, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Aksaray ve Karaman çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Bolu çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz ile Tokat ve Çorum çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Erzincan, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde Adıyaman, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

BAZI İLLERDE BEKLENEN HAVA
Ankara: Kuvvetli sağanak yağışlı (14/23)
İstanbul: Parçalı bulutlu (12/20)
İzmir: Parçalı bulutlu (15/24)
Bursa: Parçalı bulutlu (13/20)
Konya: Gökgürültülü sağanak yağışlı (12/22)
Adana: Kuvvetli sağanak yağışlı (16/24)
Mersin: Kuvvetli sağanak yağışlı (17/24)
Diyarbakır: Kuvvetli sağanak yağışlı (12/24)
Batman: Kuvvetli sağanak yağışlı (9/24)
Şanlıurfa: Gökgürültülü sağanak yağışlı (15/25)
Gaziantep: Gökgürültülü sağanak yağışlı (11/21)
Mardin: Gökgürültülü sağanak yağışlı (15/22)
Van: Gökgürültülü sağanak yağışlı (9/17)
Bingöl: Kuvvetli sağanak yağışlı (12/20)
(Ayhan Kaya-İLKHA )

Diğer Haberler