Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır Zabıtası Kime Hizmet Ediyor?

Diyarbakır Zabıtası Kime Hizmet Ediyor?

27 Kasım 2012 Salı 18:09
Zabıtanın, boykotlara katılmayan esnaflara sudan sebeplerle 250 TL ile 500 TL arasında para cezası kestikleri iddia edildi.

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesinde kurulan semt pazarlarında, PKK/BDP'nin kepenk kapattırma eylemlerine uymayan esnaflar BDP'li belediyelerin bünyesindeki zabıtalar tarafından cezalandırıldı.

PKK'nın boykotlarına uymadıkları için cezalandırlan esnaflar konu ile ilgili olarak haberin yapılmasını ancak isimlerinin kesinlikle belirtilmemesini istediler. BDP'li belediyler tarafından daha büyük ceza almaktan çekindiklerini ifade eden esnaflar, kepenk kapatma eylemleri ile çoluk çocuklarının rızıklarını temin edemediklerini belirttiler.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir esnaf, boykot günü tezgahını açtığından dolayı anlamsız bir şekilde cezalandırıldığını iddia etti. Kendisine gelen ceza makbuzuyla adeta şok geçirdiğini belirten esnaf, "Zabıta ekipleri ile görüştüğümüzde, zabıta ekipleri bana 'bu cezaların niye böyle yazıldığını artık tahmin etmişsiniz' dedi." şeklinde konuştu.

Yine isminin açıklanmasını istemeyen başka bir esnaf ise, "Eskiden zabıta ekipleri boykot zamanlarında veya herhangi bir eylem sırasında esnafa karışmazdı ama şimdi ise resmen gelip bizleri tehdit ediyor ve tezgâhlarımızı açmamamızı istiyorlar. Tezgâhlarını da açanlara basit gerekçelerden dolayı 250-500 TL arasında para cezası veriliyor. Herhangi bir şikâyette bulunduğumuzda ise bizden pazar yerini alacaklarından korkuyoruz." iddiasında bulundu.

(M.Sait Adiyaman-İLKHA)

Diğer Haberler