Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Diyarbakır’a sivil havaalanı’ sözü yanlış anlaşılmış!

'Diyarbakır'a sivil havaalanı' sözü yanlış anlaşılmış!

06 Kasım 2012 Salı 16:15
Erdoğan'ın geçen yıl 11 Haziran tarihinde yapılan genel seçimler öncesinde Diyarbakır'da düzenlediği mitingde verdiği 'Diyarbakır'a sivil havaalanı yapacağız' sözünü tutmadı.

Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl 11 Haziran tarihinde yapılan genel seçimler öncesinde Diyarbakır'da düzenlediği mitingde verdiği 'Diyarbakır'a sivil havaalanı yapacağız' sözünü tutmadı. "Yeni" havaalanının mevcut durumda halen kullanılan havaalanı bitişiğine inşa edilen yeni terminal binası olduğu belirlendi. Erdoğan aynı mitingde Diyarbakır'a yeni bir cezaevi yapılacağı sözünü ise fazlasıyla tuttu.

Başbakan Erdoğan'ın 'Diyarbakır'a iç ve dış hat terminalleri olan yeni havaalanı yapacağız' sözünün yalan olduğu ortaya çıktı. 1 Haziran 2011 tarihinde Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda miting düzenleyen Erdoğan'ın 'yeni havaalanı' dediği proje, halen kullanılan mevcut havaalanı bitişiğine yapılan yeni terminal binası olduğu belirlendi.

Yeni terminal binası için mevcut havaalanı içinde bulunan ve 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'nca ''atış alanı'' olarak kullanılan bin dönümlük alanda, havalimanı terminal binası, taksi yolu ile apron inşa edilmek üzere Milli Savunma Bakanlığı'ndan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne devredildi.

Devri yapılan alandaki mühimmatın temizlenmesi için yapılan ihaleyi kazanan Azerbaycan Mayınlı Alanların Temizlenmesi Milli Ajansı ekipleri, bir süre önce alanın temizliğini tamamladı. Ardından bu alanda apron ve taksi yolunun yapımına başlandı.

Yeni terminal binası yapım işi ise 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nca yaklaşık bir ay önce ihale edilirken, yapılan değerlendirme sonucunda yeterliliği tespit edilen 5 firma kısa süre içerisinde teklif vermeye davet edilecek. Tekliflerin alınmasının ardından ihaleyi kazanan firmanın bu yıl içerisinde terminal binasının yapımına başlayacağı belirtildi. Yeni terminal binasının maliyetinin 257 milyon TL olacağı öğrenildi.

Türkiye genelinde 11 Haziran tarihinde yapılan genel seçimler öncesinde Diyarbakır'a gelen Başbakan Erdoğan, 1 Haziran tarihinde İstasyon Meydanı'nda düzenlediği mitingde Diyarbakır'a yeni sivil havaalanı sözü vermişti. Mitingde yaptığı konuşmada, Diyarbakır'daki havaalanının askeri bölge içinde olduğunu belirten Erdoğan şunları söylemişti: "Benim Diyarbakır için daha büyük hayallerim var bunlar gerçekleşmeyecek hayaller değil, elimizi uzatsak dokunabileceğimiz hayaller. Yeni ve modern bir terminal binası ile Diyarbakır'a yakışan bir havaalanını Diyarbakır'a kazandırıyoruz. Çok güzel olacak, Diyarbakır, ülkemize yakışan olacak."

CEZAEVİ SÖZÜNÜ TUTTU

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakırlılara 'yeni havaalanı' sözü, sadece 'yeni terminal binası' olarak ortaya çıkarken, 1Haziran’daki aynı mitingde söylediği 'Diyarbakır'a yeni cezaevi yapacağız' sözü ise fazlasıyla yerine getirildi.

Diğer bir ifadeyle, "Diyarbakır Cezaevi'ni kapatıyoruz. Yeni cezaevini yapacağız, mevcut cezaevini yıkacağız. Orası varlığıyla 12 Eylül'ü sürekli hatırlatmasın istiyoruz" diyen Erdoğan bu sözünün arkasında durdu.

Hatta yeni bir cezaevi ile de yetinmedi. Halen kentte bulunan E Tipi ve D Tipi cezaevlerinin yanısıra, eski Tekel Tütün Fabrikası içine Yarı Açık Cezaevi yapılıp hizmete girerken, D Tipi Kapalı Cezaevi'nin hemen yanına da, Türkiye'de Silivri Cezaevi'nden sonra içinde kadın ve çocuk cezaevleri ile birlikte 5 cezaevinin bulunduğu 100 milyon TL'ye mal olacak yeni Cezaevi Kompleksi inşaatı ise devam ediyor. 

Mustafa Doğan - ANF

Diğer Haberler