Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’a Türkiye’nin En Büyük Camisi

Diyarbakır'a Türkiye'nin En Büyük Camisi

04 Mayıs 2012 Cuma 13:40
Diyarbakır'da bulunan ve TOKİ'ye devredilen Atatürk Stadyumu'nun yerine Türkiye'nin en büyük camisi ve İslami Kültür Merkezi yapılacak.

AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, yıkılacak Atatürk Stadyumu'ndan boşalacak alana Türkiye'nin en büyük İslami kültür merkezinin yapılacağını açıkladı.

Milletvekili İçten yaptığı yazılı açıklamada, Atatürk Stadyumu alanına Türkiye'nin en büyük camisini yapacaklarını belirterek, inşa edilecek caminin İslami kültür merkezi görevi yapacağını söyledi.

Yüzyıllar önce miras bırakılan eserlere hiçbir şey ekleyemediklerini belirten İçten, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bir Sultanahmet, Selimiye, Fatih, Ulu Cami'den bu yana atalarımıza, kültürümüze ve İslam'a yakışan yapılar inşa edemedik. 21. Yüzyıl'dan gelecek asırlara görkemli bir tarihi eseri miras bırakalım. İnşallah Diyarbakır'ın ortasında yapacağımız İslami Kültür Merkezi bu açığı kapatacak. Bu bir proje. Bu projenin hayata geçmesi için Diyarbakır'daki herkesin fikrini alacağız."

İçten, 52 dönümlük bu alana yapılacak bir alışveriş merkezinin, trafik keşmekeşine neden olacağını da belirterek, "Onun yerine kültürümüze, İslam dinine yakışan bir anıt inşa etmenin daha doğru olacağına inanıyorum. İçinde konferans salonları, sinema salonu, İslami ilimlerin öğretileceği eğitim odaları kısaca tam bir İslami kültür merkezi. Buranın kontrolü de diyanetin elinde olacak" dedi.

ANF

Diğer Haberler