Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da 2012 Newroz Bayramı

Diyarbakır'da 2012 Newroz Bayramı

18 Mart 2012 Pazar 11:01
Türkiye İçişleri Bakanlı ve Diyarbakır Valiliğinin yasak kararı ve polis engeline rağmen, Diyarbakır halkı 2012 Newroz'u için kutlama alanına ulaştı.

Türkiye ve dünya kamuoyunun gözlerinin çevrildiği Diyarbakır'da Newroz hareketliliği başladı. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile Newroz'un yasaklanmasına rağmen "Halkın kararıdır" diyen Kürt siyasetinin bugünde karar kıldığı kutlama için Diyarbakırlılar Newroz'a uyandı.

Kürtlerin "Kimliğin tanınması, anadilde eğitim hakkı, siyasi statü ve Kürtlerin örgütlenme hakkı" talepleri ile "Êdî bes e an azadî an azadî (Artık yeter ya özgürlük ya özgürlük)" ve "Öcalan'a özgürlük Kürt halkına statü" şiarıyla gerçekleştirilen Newroz için renga renk yöresel kıyafetleri, yeşil sarı kırmızı flamaları ve bayrakları ile sokağa çıkan on binler, Newroz alanına akın ediyor.

Güneşli bir havanın hakim olduğu kentte, şafağın sökmesiyle birlikte merkez Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde toplanan kitle, yeşil, sarı, kırmızı renklerle süslenen ve Türkçe ve Kürtçe "Newroz pîroz be" yazılı araçlarla gruplar halinde Newroz Alanı'na akın ediyor. Yer yer ateşlerin yakıldığı kentte kadın, çocuk, yaşlı 7'den 70'e herkes yöresel kıyafetleriyle Diyarbakır sokaklarını renk cümbüşüne çevirdi. Otobüs, traktör, kamyon, bisiklet gibi araçlarla yola çıkan kalabalık grupların alana varma telaşı sürüyor. Diyarbakır'ın en işlek semti olan Ofis semti olmak üzer bütün kente esnaf kepenk açmazken, yurttaşlar Newroz alanına gitmek için duraklarda toplanmaya başladı. Özellikle Gevran, Ekinciler Caddesi ve Koşuyolu Parkı civarındaki duraklarda kitle toplanmaya başladı.Newroz alanına barikat

Yurttaşlar alan gitmeye çalışırken, polis ise sabah erken saatlerde alana giden bütün yollara barikat kurarak alana girişlere izin vermiyor. Zırhlı polis araçları ve yüzlerce çevik kuvvet polisi ile alana giden tüm yollara barikat kurulurken, kent merkezinden alana giden kitle polis barikatına takılıyor. Polis barikatı önünde yığılmalar başlarken, kitle sık sık "Direne direne kazanacağız" sloganları atıyor. Bağlar İlçe Kuruçeşme civarından ve Kayapınar İlçesi'nde BDP önünde bir araya gelen ve yürüyüşe geçen kitle ile polis arasında yer yer gerginlikler yaşanıyor. Yurttaşlar alana girmede kararlılık gösterirken polis ise izin vermiyor.

İlçelerden kent merkezine akın var

Silvan, Bismil, Ergani, Çınar, Lice ve Dicle ilçelerinden yola çıkan on binlerce kişi de kent merkezine ulaşırken, polis kentin çeşitli noktalarında kitlenin önüne barikat kurdu. Bismil'den Diyarbakır'a gelen binlerce kişi ilçenin belirli yerlerinde tren yoluna ve ilçedeki tren istasyonuna akın etti. Bismil Tren istasyonunda sabah erken saatlerinden yöresel kıyafetleriyle gelen yurttaşlar halay ve zılgıtlar çekerek saat 06.30'da Newroz trenini bekledi. Newroz treni Bismil istasyonuna vardığında yurttaşlar, "Bijî Serok Apo" sloganları eşliğinde alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Newroz trenini dolduran halk seli, ellerinde taşıdıkları flamalarla kara treni renklere bürüdü.

Halk barikatları aşıyor

Ayrıca Bismil'den yaklaşık 20 minibüsle yola çıkan halk 4 minibüse ayrı ayrı 2 bin 800 TL ceza verilmesi nedeniyle arabalardan inerek yürümeye başladı. Ceza için herhangi bir gerekçe gösterilmemesi dikkat çekti. Tüm engelleme girişimlerine rağmen Newroz'a gitmekte kararlı olduğunu belirten Bismilliler, Batman Caddesi'nden yürümeye başladı. Yüzlerce kişi, kararlı duruşu sonucunda minübüslerden inerek yaya yürümeye başladı. Bismilliler her ne pahasına olursa Newroz alanına gitmekte kararlı olduklarını belirtti.

Diyarbakır'ın girişinde Sabri Petrol'ün bulunduğu yerde Batman, Bismil, Siirt başta olmak üzere çok sayıda merkezden gelen binlerce araç durduruldu. Araçlara çok yüklü miktarda cezalar kesilmesi dikkat çekerken, halk orada bekleyişini sürdürüyor. Herşeye rağmen halk yürüyerek de olsa Diyarbakır Newroz'una gelmekte kararlı olduğunu belirtti. Araçların valilik kararıyla durdurulduğu ve hiçbir aracın kente alınmayacağı belirtildi. Araçların Newroz için Diyarbakır'a gelmesinin delili olarak da sarı kırmızı yeşil renkler gösterildi.

Silvan yola çıktı

Silvan halkı sabah erken saatlerde yöresel kıyafetlerini kuşanarak Newroz şarkıları ve "Bijî Serok Apo" sloganları eşliğinde yola çıktı. Silvan Diyarbakır Caddesi'nde bir araya gelen halk Diyarbakır'a akıyor. BDP İlçe teşkilatı tarafından 150 araçla Diyarbakır Newroz alanına doğru yola çıktı. Şimdiye kadar bir büyük otobüs, on yarım otobüs yaklaşık olarak 50 araçlık kitle yola çıktı.

Öte yandan Dicle, Lice, Çınar, Çermik ve Hazro ilçelerinden de binlerce yurttaş yola çıktı.

DİHA

Diğer Haberler