Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da 3 Fuar Birden Açıldı

Diyarbakır'da 3 Fuar Birden Açıldı

29 Mart 2012 Perşembe 19:21
Ortadoğu Ahşap İşleme Makineleri, Ortadoğu Mobilya Yan Sanayi, Ortadoğu Üretim Makineleri ve Yan Sanayiler Fuarları düzenlenen törenle açıldı.

DİYARBAKIR - TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi tarafından, Ortadoğu Ahşap İşleme Makineleri Fuarı 2012, Ortadoğu Mobilya Yan Sanayi Fuarı 2012, Ortadoğu Üretim Makineleri ve Yan Sanayiler Fuarı, Ergani yolu üzerinde bulunan TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı. Fuarlarda toplam 135 firma stant açtı.

Fuarlara Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) destek veriyor.

Açılış törenine Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Diyadin Gezer, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Sevinç, Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Oda başkanları, Firma temsilcileri ve vatandalar katıldı.

Hedefimiz 300 Bin Ziyaretçiyi Ağırlamaktır
Açılış konuşmasını yapan TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, 2012 fuar programının makine fuarları ile başladığını söyledi. Ersözlü, "Ev, ofis, mutfak mobilyaları, kapı, pencere sistemlerinde kullanılan her türlü makine ve donanım malzemelerinin yanında, üretim teknolojilerinin de sergileneceği fuarda sektörün önemli üretimci ve ithalatçı firmaları Diyarbakır'da buluşuyor. Yılsonuna kadar 12 farklı konuda fuar düzenleyeceğiz. Geçtiğimiz yıl toplamda 250 bin ziyaretçi fuarlarımızı ziyaret etti. Bu yıl ki hedefimiz 300 bin ziyaretçiyi ağırlamaktır" dedi.

Daha sonra konuşmasını yapması için kürsüye davet edilen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Diyadin Gezer, 1998 yılından bu yana düzenlenen fuarlarda katılımcı sayılarında her yıl artış sağladığına dikkat çekti.

Komşu Ülkelerle Vizeler Kalkmalı
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Sevinç ise, "Diyarbakır bugün yeni teknolojilerin, arz ve talebin buluşmasına ev sahipliği yapıyor. Ancak gelin görün ki, bu piyasaya, bu pazara ulaşım konusunda pek çok engel bulunuyor. Örneğin hemen yanı başımızda bulunan Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden insanlar çok rahat bir şekilde buraya gelemiyor. Ancak turist vizesi ile buraya geliyorlar. Oysa ticari vize ile rahatça gelip bu fuara katılabilmelidirler. Hatta vize bile kalkmalıdır" diye konuştu.

İnsanımız Üretecek, Dışarıya Açılacak
Son olarak konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, "Daha fazla sermayenin birikmesi, daha fazla üretim olması bizi Diyarbakırlı olarak, ülke olarak, dış ülkelere açılarak, ticari potansiyeli değerlendirmemiz gerekiyor. Biz ekonomik gelişmeyi, üretim disiplinini, teknolojiyi kullanmayı ve bu beyanda istihdamı artırmayı hedef seçmiş isek, insanımız üretecek, dışarıya açılacak" dedi.

Fuarlar 1 Nisan'a Kadar Açık Kalacak
Yapılan konuşmaların ardından Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ve davetliler tarafından açılış kurdelesi kesilerek stant açan firmalar gezildi. Fuarlara 01 Nisan 2012'ye kadar saat 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. (M. Salih Keskin - İLKHA)

Diğer Haberler