Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Diyarbakır’da ‘Boykot’ Oranı % 36

Diyarbakır’da ‘Boykot’ Oranı % 36

10 Ağustos 2010 Salı 17:41
Diyarbakır’da yaşayanların yüzde 48'i, 12 Eylül’deki referandumunda “evet”, yüzde 16'sı “hayır” diyeceğini, yüzde 36'sı ise referandumu “boykot” edeceğini belirtti.
Diyarbakır'da yaşayanların yüzde 48'i, 12 Eylül'de yapılacak olan anayasa değişikliği referandumunda “evet”, yüzde 16'sı “hayır” diyeceğini, yüzde 36'sı ise referandumu “boykot” edeceğini belirtti.

Merkezi Diyarbakır'da bulunan Dicle Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Merkezi (DÜSAMER) anayasa değişiklik paketi ve referandum algısı konusunda yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Doç. Dr. Behçet Oral, Doç. Dr. İlhan Kaya, Yrd. Doç. Metin Gültekin, Yrd. Doç. Celal Çayır ve Yrd. Doç. Alaattin Dikmen tarafından Diyarbakır'da 1040 kişiyle görüşülerek hazırlanan araştırmada, seçmenin eğilimler ortaya konuldu.

Doç. Dr. İlhan Kaya, bugün Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında anketin sonuçlarını duyurdu.

Ankete katılanların yüzde 48'i referandumda “evet”, yüzde 16'sı “hayır” diyeceğini, yüzde 36'sı ise referandumu “boykot” edeceğini belirtti.

Bunların içinden, Mart 2009 yerel seçimlerinde DTP'ye oy vermiş olan katılımcıların yüzde 30'u, referandumdaki kararının “evet” olacağını söyledi.

Araştırmaya göre, Diyarbakır halkının yüzde 87'si 12 Eylül'de yapılacak referandumu “daha demokratik bir anayasa için hazırlık” olarak görüyor.

Ankete katılanların yüzde 67'si çok gerekli olmak üzere, toplam yüzde 89'u yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Katılımcıların yüzde 58'i muhalefet partilerinin anayasa değişikliğine karşı çıkmasını yanlış bulurken, katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 53) referandumda “hayır” kararı alan partilerin, tabanlarıyla görüş ayrılığı içinde olduğunu düşünüyor.

Kaya'nın verdiği bilgiye göre, ankete katılanların yüzde 60'ının 21 Mart 2009 yerel seçimlerinde DTP'ye, yüzde 23'ünün AK Parti'ye, yüzde 3'ü CHP ve yüzde 1'i ise MHP'ye oy veren bireylerden oluşuyor.

Ankete katılanların yüzde 89'u anayasa değişiklik paketinin hükümetin başlattığı “demokratik açılım”ın bir parçası olarak algıladığını söyledi.

Katılımcıların yüzde 35'i “evet”, yüzde 28'si “kısmen” olmak üzere toplamda yüzde 63'ü anayasa değişikliğinin Kürt sorunun çözümüne katkı sağlayacağını dile getirdi.

AKnews

Diğer Haberler