Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Diyarbakır’da ERCP Ameliyatı Gerçekleştirildi

Diyarbakır'da ERCP Ameliyatı Gerçekleştirildi

27 Ağustos 2010 Cuma 15:41
Bölgede bulunan Devlet Hastanelerinde ilk kez kullanılan bir yöntem ile yapılan ERCP ameliyatı gerçekleştirildi.

Diyarbakır'da 5 ay önce binası tamamlanan ve bugünlerde faaliyete geçen Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bölgede ilk kez kullanılan bir yöntem ile 86 yaşındaki Sait Gündüz'e Endoskopik Petrograd Kalanjio Pank Reatikaprofi (ERCP) ameliyatı gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Diyarbakır'da yaptırılan 678 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 20'ye yakın poliklinik ve yataklı servisin açılmasının ardından ameliyatlar da başladı. Uzman bir kadro kuran ve şu an itibari ile yaklaşık 700 personeli bulunan hastanede ilk ameliyat Sait Gündüz'e yapıldı.

Bölgede bulunan Devlet Hastanelerinde ilk kez kullanılan bir yöntem ile yapılan ERCP ameliyatı gerçekleştirildi. Yaşlı adamın safra kesesinde ve safra kesesi kanalında bulunan taşları ağızdan safra kesesine kadar indirilen bir hortum ile alınarak hiçbir dikiş ve kesime gerek kalmadığını belirten Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur, "Hastanemiz hizmete girdiğinden bu yana ilk ameliyatımızı da son teknoloji ürünü olan bir sistem ile yaptık. Hastamız 86 yaşında olmasına rağmen safra kesesinde bulunan taşlar hiçbir şekilde kesik veya dikiş olmadan ağızdan 1 buçuk metre uzunluğunda bulunan kameralı kablo şeklindeki cihazımızı indirdik ve safra kesesi yolunda ve safra kesesinde bulunan taşları aldık. Hastamızın şu an sağlığı yerinde ve ameliyat olduktan 24 saat sonra taburcu olarak evine gidecek durumdadır" dedi.

Bölgede bulunan Devlet Hastanelerinde ilk kez kullanılan bu yöntem ile ameliyat olan Sait Gündüz ise doktorlara teşekkür ederken, sağlığının gayet yerinde olduğunu ve herkesin yeni açılan hastaneye gönül rahatlığı ile gelmesi gerektiğini söyledi.

Diğer Haberler