Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da gerginlik sürüyor

Diyarbakır'da gerginlik sürüyor

30 Ekim 2012 Salı 12:46
BDP Milletvekillerinin E Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapmak istedikleri grup toplantısına ise polis Valilik yasağı gerekçesiyle izin vermiyor.

Cezaevlerinde açlık grevlerindeki tutsaklara destek için Diyarbakır genelinde tüm kepenkler kapatılırken, okullar da boykot edildi. Halk otobüsü ve okul servislerinin de çalışmadığı kentte yoğun polisiye önlemler alınırken, BDP Milletvekillerinin E Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapmak istedikleri grup toplantısına ise polis Valilik yasağı gerekçesiyle izin vermiyor.

Cezaevlerinde 49. gününe giren açlık grevleri nedeniyle Kuzey Kürdistan’ın tüm il ve ilçelerinde olduğu gibi Diyarbakır ve ilçelerinde de hayat durdu. Tüm kepenklerin kapalı olduğu kentte, ilköğretim okulları, liseler ve Dicle Üniversitesi'nde de okullar boykot edildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren öğrencilerin okula gitmemesi nedeniyle okul servisleri ve halk otobüsleri de çalışmadı.

28-31 Mart 2006 tarihinden sonra ilk kez bu kadar kepenk kapama ve okul boykotuna bu derece katılımın sağlandığı gözlenirken, polis havadan helikopterlerle, karadan ise zırhlı araçlarla kent merkezinde kritik noktalarda yoğun önlemler almış durumda.

Öte yandan BDP'nin E Tipi Cezaevi önünde bugün yapmak istediği grup toplantısı Valilik tarafından yasaklandı. Cezaevi önüne gelmek isteyen BDP'li milletvekilleri Dicle Yas Evi'nde toplanırken, polis milletvekillerinin cezaevi önüne geçişlerine izin vermiyor.

Polis, Valilik yasağı olduğu için izin vermeyeceklerini, BDP'lilerin toplantılarını il binasında yapabileceklerini söylerken, yapılan görüşmeler halen sürüyor.

Görüşmeler sürerken, cezaevine doğru giden yoğun polisiye önlemlerinin alındığı 5 ana caddede halk toplanmaya başladı. Halk barikatların 200 metre kadar gerisinde toplanırken, Emek Caddesi’nde yer yer çatışmalar meydana geldi.

Diğer Haberler