Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da ilk uluslararası film festivali

Diyarbakır'da ilk uluslararası film festivali

14 Haziran 2012 Perşembe 09:57
Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından hazırlıkları yürütülen Uluslararası Amed Film Festivali 22-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kürt coğrafyasının kalbi Diyarbakır’da ilk defa uluslararası bir film festivali düzenlenecek. Kürt sinemasına bir ivme kazandırmak amacıyla Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından hazırlıkları yürütülen Uluslararası Amed Film Festivali 22-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Diyarbakır ilk defa Kürt orjinli Uluslararası Film Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Kürt sinemacılar tarafından bir süre önce kurulan Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından 22-28 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır’da Uluslararası Film Festivali gerçekleştirilecek. Hazırlıklarına uzun bir tartışma sürecenden sonra başlanan festivale kentteki bir çok önemli sivil toplum örgütü de destek veriyor. Ortadoğu Sinema Akademisi’nin festival deki temel hedefi, alternatif bir sanat perspektifi doğrultusunda, alternatif bir festival gerçekleştirmek.

EKOLOJİ ÖDÜLÜ VERİLECEK....

Festivalde ulusal ve uluslararası kategoriler yer alacak. Festivalde, uzun metraj filmlerin yanı sıra, belgesel ve kısa filmlere de yer verilmesi planlanıyor. Festival kapsamında, festivalin dayandığı ilkelerin temsilinin en güçlü olduğu filmlere, yine bu ilkelerden adını alan ödüller verilecek. Bu kapsamda bazı ilkler de yaşanacak. Festival de; Ekoloji Ödülü, Kadın Özgürlüğü Ödülü, Kültürel Zenginlik Ödülü ve En İyi Toplumsal İçerik Ödülü, festival kapsamında verilecek ödüller arasında bulunuyor.

‘KÜRT SİNEMASINA İVME KAZANDIRACAK’

Ulusal ve uluslararası olmak üzere iki temel kategoriden oluşan festivalin ulusal kategorisini, Kürt sinemacıların üretimleri olan filmler oluşturacak. Bu kategoride; uzun metraj filmlerin yanı sıra belgesel ve kısa film kategorileri de bulunuyor. Böylece festival, belgesel sinemacılar ve de çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kısa filmlere de ev sahipliği yapacak. Festival aracılığı ile Kürt sinemasına önemli bir ivme kazandırılması da hedefleniyor. Çeşitli nedenlerle izleyicisi ile buluşamayan Kürt filmleri ve de Kürt sinemacılar festival aracılığı ile hem bir araya gelme hem de izleyici ile buluşma olanağına kavuşması hedefleniyor.

‘KÜRT SENARİSTLERE DESTEK VERİLECEK’

Festivalde tamamlanmış filmlerin yanı sıra, senaryo destek kategorisi de bulunuyor. Bu kategorinin en temel kriterini Kürtçe oluşturuyor ve bu yolla Kürt senaristlere destek olanağı yaratılmak isteniyor. Gelişmeye başlayan Kürt sinemasının önemli bir eksiği olarak değerlendirilen senaryo ve senaryocuların kendilerini ifade edebileceği ve de çalışmalarını değerlendirebileceği bir festival olma iddiası yine festivalin hedefleri arasında bulunuyor.

AMED’DE 7 GÜN SİNEMA....

Toplam 7 gün sürecek olan festival kapsamında, gösterimi gerçekleşecek olan filmler sinema salonlarının yanı sıra, kentin açık ve kapalı birçok mekanına yayılacak ve böylece daha fazla izleyiciye ulaşılırken, festivalinde kente yayılması sağlanacak. Söyleşi ve panel ve çeşitli etkinliklerle gerçekleşecek olan festivalın programı ise 1 Ekim’de açıklanacak.

‘ALTERNATİF ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR ÇİZGİ...’

Festivale ilişkin yapılan basın açıklamasında, halkların öz değerlerine dayanan ve alternatif olma gücünü de içinde barındıran sinemasal ürünlere festival yoluyla alternatif bir buluşma alanı yaratılacağı vurgulandı. Yapılacak festivalin, ‘sanatın ve özelde ise sinema sanatının alternatif, özgürlükçü bir çizgide gelişimine, endüstriyel ilişkinin ötesinde tamamen demokratik toplumcu bir sanat anlayışının sinemada da gelişmesine katkı sunacak bir zemin’ olacağı vurgulanarak, Kürt sinemacılarının ve de Ortadoğulu sinemacıların bir araya geleceği ve halkla buluşacağı festivalde, kadın, ekoloji, özgürlük, direniş, çok kültürlülük gibi temalar öne çıkarılacağı kaydedildi. Yine Uluslararası Amed Film Festivali içeriğini, toplumsal eşitlik, demokrasi, kadın özgürlüğü, anadil özgürlüğü gibi ilkelerle belirlediğine yer verilerek, festival dünya genelinde de, özgürlükler, çok kültürlülük, cinsiyet eşitliği, devrimci ve toplumcu sinemacıların kendilerini ifade edebileceği bir festival olma iddiasında olduğu kaydedildi. (Şiyar Fırat / anf)

Diğer Haberler