Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da İmam Hatip Liselerinin genel durumu nedir?

Diyarbakır’da İmam Hatip Liselerinin genel durumu nedir?

31 Mayıs 2012 Perşembe 10:22
Ayrıca merkez ve tüm ilçelerimizde İmam Hatip ortaokulları açılması için çalışmalarımızı sürmektedir.

Ülkemizde İmam Hatip Liselerinin açılış süreci nasıl başladı?

              1950 yılı Londra´da yayınlanan bir gazetede Cumhuriyet dönemizin kara tablosunu şöyle aktarıyordu:“Bir köyde cenaze namazı kıldıracak tek bir kişi bile bulunamamış ve zavallı Müslüman köylü namazı kılınmadan defnedilmiştir. Bunun üzerine halk galeyana gelmiş”Tüm bu tepkilerin ardından 7. CHP Kurultayı´nda, sert tartışmalara sebebiyet vermiş ve halkın “Bizi Hıristiyan yapın” feryadına milletvekilleri de isyan etmişlerdi. Zamanın hükümeti de Sadece 7 ilde İmam Hatip Liselileri açılmasına izin verilmişti. İlimizde de 1954 yılında İstasyonda merkez İmam Hatip Lisesi olarak faaliyete başlamıştır. Bu güne kadar ülke genelinde 500’ün üzerinde İmam Hatip Liseleri halkımızın kendi imkân ve özverileri ile hizmete açılmıştır.

Diyarbakır’da İmam Hatip Liselerinin genel durumu nedir?

                 Diyarbakır’ımızda 50 in üstünde Lise vardır. İlimiz 1,5 milyon nüfusuyla Büyükşehir ve 4 merkez ilçe bünyesinde barındırmasına rağmen 2008 yılına kadar sadece 1(Bir) İmam Hatip Lisesi mevcuttu. 2008–2009 yılında Yenişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi ile 2009–2010 yılında da Kayapınar İlçesinde diğer lise öğrencileri ile beraber Yunus Emre İmam Hatip Lisesi açıldı. Diyarbakır İlimiz tüm İlçelerle beraber 6 İmam hatip okulları mevcut iken, aynı nüfusu paylaşan Bursa da 22 tane ve Konya ilimizde 26 tane İmam hatip Liseleri vardır.

Halkımızın İmam Hatip Liselerine Teveccühü nasıldır?

                2009–2010 Eğitim ve Öğretim kayıt döneminde kat sayı engelinin kaldırılması nedeniyle halkımızın gösterdiği yoğun teveccühüne binaen 1200 ‘e aşkın 1.sınıf öğrenci kaydı yapılmıştı.2012–2013 Eğitim ve öğretim döneminde ise Ülkemizde en çok İmam Hatipleri tercih eden Erzurum’dan sonra ikinci İl olarak yaklaşık 3000 bin öğrenci tercih yapmışlardı. Ama ne yazık ki yer olamadığından dolayı sadece 650 öğrenci kayıtları yapılmış, binden fazla öğrenci ise bu olanaklardan mahrum kalmışlardır. Bunların çoğunluğunu oluşturan kız öğrenciler yer bulamamaktan kendi evlerinde eğitimden uzak kalmışlardır. Bunun vebalı ve sorumluluğu geçmişte Milli eğitim camiasının liyakatsiz bürokratları ve İmam Hatip liselerine duyarsız siyasi yetkililerdir.

                   Bölgenin en büyük kenti ve önemli yerleşim merkezi olan İlimizde Sosyal ve Siyasal hareketliliğin yoğun olduğu bir ortamda halkımızın özüne dönmesi, milli ve manevi değerleri özümsemesinden dolayı velilerimiz İmam hatip Liselerine teveccüh göstermesi takdire şayan olarak görüyoruz.

İmam Hatip Liselerinin Ahlaki Yozlaşma karşısında ne gibi bir işlevi vardır?

                 Ne yazık ki; toplumda düzen bozan ve ifsat etmeye yönelik faaliyetler hız kazanmıştır. Özelikle ahlaki çöküntü gittikçe artmaktadır. Halkımız bu ahlaki yozlaşmaya dur demek için çareler aramaktadır. Onlarca Veli İmam Hatip Lisesini tercih etmesindeki en önemli hususu bu okulları çocukların geleceği ve gelişimi için manevi ve ahlaki değerle bağlamında güvenli bir liman olarak görmektedir. Bu Okulların sayıların artması bu yozlaşmanın önünü alabilmektedir.

Bölgemizde Kız Çocuklarımızın okullaşma durumu nedir?

               Özelikle Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığının defalarca “Haydi kızlar Okula” “Anne-Kız Okuldayız” adı altında yürütülen onlarca kampanyaya rağmen özelikle bölgemizde halkımızın kültürel değerlerini ve inançlarını dikkate almayan bu tür uygulamalarının rağbet görmemiştir. Özelikle kız çocuklarımızın eğitim durumun diğer İllere nazaran geride kalması bunu ispatlamaktadır. Bizler duyarlı Sivil Toplum Kuruluşları olarak çözümün adresini; Kız çocuklarımızın gelenek ve görenekleri ile inananlarını ortak bir payda da buluştuğu halkın değerlerini dikkate alan uygulamalarla mümkün olabilmektedir. Halkımızın İnançları gereği kız çocuklarının okutması için buldukları tek alternatif olarak kız İmam Hatip Liseleridir.

Kız çocuklarımızın eğitiminin önündeki en büyük engel nedir?

Halkımız dinine bağlı mütedeyyin bir kitleden oluşmaktadır. Kur’anın emirlerine bağlıdır. Bu anlamda çocuklarını okuturken edep ve haya duyguları içerisinde İslam’ın öngördüğü bir örtü ile örtünüp okula gönderilmesini istemektedir. Maalesef sistem çocuklarımızı bu şekli ile eğitim almalarına engeller koymaktadır. Özelikle ilköğretimden sonra eğitime ara vermesinin en büyük nedeni kız çocuklarımızın okula örtülü olarak gitmelerini engellemeleridir. Ayrıca eğitim müfredatımızın inanç değerleri ile çatışmasıdır.

Kırsal kesimdeki kız çocuklarımızın eğitim imkânlarından yararlanabilmesi için neler yapılabilir?

              Ülkemizde İmam Hatip öğrencilerinin % 40 yurtlarda kaldığı halde, İlimizde ise bu oran %1 ancak karşılamaktadır. Özelikle Bölgemizde kız çocuklarının okullaşma oranının arttırılması için mutlaka kız yurtları yapılması gerekmektedir. Özelikle İslami duyarlığa sahip sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. Barınma, sosyal etkinlik, dini ve ahlaki eğitim için imkân ve barınma olanakları temin edilmelidir. Unutmayalım ki biz çocuklarımıza dinimizin gereği olarak sahip çıkmasak, toplumu kasıp kavuran ahlaki yozlaşma evimizin içine kadar sirayet edecek, çocuğumuzu kucağımızdan alıp, toplumu ifsat edenlerinin hizmetine koyacaktır.

Diyarbakır İl Geneli olarak  gelecek Eğitim ve öğretim döneminde İmam hatip Liselerine ne kadar ihtiyaç vardır.?

           Özellikle Velilerimizden yoğun talep aldığımız İlimizin en büyük ilçesi merkez Bağlar da acilen İmam Hatip lisesine çok büyük ihtiyaç vardır.   Başta Merkez Sur ilçemiz olmak üzere Hani, Kulp, Çınar, Lice, Kocaköy, Dicle, Çüngüş ve Hazro içlerimizde acilen Kız ve erkek Ortaokul ve Lise İmam Hatip Liselerinin açılması gerekmektedir.  4+4+4 dönemi başlaması ile beraber Tüm merkez ilçelerimiz başta olmak üzere kırsal kesimindeki ilçelerimizde acilen İmam Hatip liseleri ve Ortaokullarına ihtiyaç vardır.       

 İlimizde İmam Hatip Liseleri kazandırmak yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Bağlar Beyaz Tebeşir ilköğretim okulunun ek binasını Kız İmam Hatip Lisesi olarak 2012_2013 Eğitim ve öğretim yılında faaliyete geçecek, Kayapınar Tekel mevkide Toki’nin inşa ettiği kız İmam Hatip Lisesi aynı yıl hizmete girecek. Ayrıca merkez ve tüm ilçelerimizde İmam Hatip ortaokulları açılması için çalışmalarımızı sürmektedir.

           En Önemli çalışmalarımızdan biri olarak   Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde, Dicle Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi olarak faaliyet gösteren bina, girişimlerimiz ve yetkililerin desteği ile D.Ü Senatodan tarafından Kız İmam Hatip Lisesi olarak tahsis kararı çıktı. Bu konuda emeği geçen başta Dicle Üniversitesi Rektörü olmak üzere, İl Valimize ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz.

Hükümetin yürürlüğe koyduğu 4+4+4 eğitimdeki kademeli geçişe nasıl bakıyorsunuz?

Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan tahribatları tamir anlamında olumlu bir adım olarak görüyoruz. Önemli olanın düzenleme değil de uygulamanın ne derece başarılı olacağıdır. Bu anlamda Milli Eğitim camiası hükümetin yürürlüğe koyduğu seçmeli Kur’an-Kerim ve Peygamberimizin hayatını tüm kurumları ile takipçisi olmalı,özelikle Kur’an-Kerim ve Peygamberimizin hayatını seçmeli ders olarak okutulmasını istemeyenlerden dilekçe alınmalıdır. Çünkü halkımızın birçoğu çocuğunu bu dersleri okutmak için dilekçe verme bilinci ve fırsatı bulamamaktadır. Buna binaen %98 Müslüman halkımızın çocuklarını Kur’an ve Peygamberle buluşmasını engelleyecek keyfi uygulamalara fırsat tanınmamalıdır. Bu konuda halkımızı aydınlatan ve yol gösterici olarak duyarlı sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir.

İmam Yatıp Yardımlaşma ve Danışma Derneği velilere yönelik son olarak neler söylemek istersiniz?

Hükümetin 4+4+4 düzenlemesi ardından okullarda seçmeli olarak okutulacak Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatını ders olarak okutulmasını talep etsinler ve bunda ısrarcı olsunlar, ayrıca İlköğretimin 4.sınıfın ardından çocuklarını İmam Hatip ortaokullarına yönlendirsinler. Veliler olarak Aile Birliği toplantılarında ve Öğretmenler kurul toplantılarında Kur’an- Kerim ve Peygamberimizin hayatını seçmeli ders olarak okutulmasını talep etmelidirler. Ayrıca İlköğretim 8.sınıftan itibaren gelecek eğitim ve öğretim döneminde İmam Hatip liselilerine yönlendirme hususunda ısrarcı olsunlar. Unutmayalım ki; biz çocuklarımızı İmam Hatip Liselerine göndermezsek Laik Kemalist sistem çocuklarımızı istediği şekilde eğitecektir.

İbrahim GÖKDEMİR

İmam hatip Mezunları Yardımlaşama ve Dayanışma Derneği

 

Diğer Haberler