Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Diyarbakır’da Kaçak Çay ve Tütüne İlgi Azaldı

Diyarbakır'da Kaçak Çay ve Tütüne İlgi Azaldı

31 Ağustos 2010 Salı 12:35
Diyarbakır'da önceki yıllar fazlasıyla satılan kaçak tütün ve çaya vatandaşın ilgisi azalmaya başladı.
Diyarbakır Sipahi pazarında vatandaşlarca yoğun talep bulan kaçak tütün ve çaya rağbet azaldı.

Tütün ve çay satıcısı Abdülbaki Nurdan, artık dükkanlarının önünde boş boş oturduklarını belirterek, "Sabahleyin dükkanlarımızı açıyoruz. Zaten satacağımız ürünler iki kalemdir çay ile tütün. Eskiden rağbet gören sattıklarımız maalesef umduğumuzdan daha az satılmaya başladı. Kaliteli tütün ve çay satıyoruz ama yine de istediğimiz randımanı alamıyoruz. Bazen köylerden gelen vatandaşlarımız tütün almaktatırlar. Çaylar da bazen hediyelik olarak satılıyor. Bizim işimiz bu başka iş yapamayız. İşlerimiz belki kış aylarında düzelir diyoruz. Sermayamizi tütün ile çaya bağlamışız önünde oturuyoruz" dedi.

Selahattin Güven isimli vatandaş da, "Sıhhatini düşünen bir şahıs kaçak tütün ve kaçak çay kullanmaz. Çünkü ne olduğu belli olmayan şeyleri kullanmak vücüt üzerinde çeşitli yan etkiler yapmaktıdır. Çayların ne şartlarda paketlendiğini biliyoruz bu nedenlede evlerimize sokmuyoruz. Eğer sigara da içersek niye tütün içelim ki" şeklinde konuştu.

Diğer Haberler