Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da kan davalı aileler barış ilan etti

Diyarbakır'da kan davalı aileler barış ilan etti

05 Eylül 2012 Çarşamba 13:36
Diyarbakır’da iki aile arasındaki kan davası Şeyh Şafi Işık’ın dergahında barışla sonuçlandı.

Diyarbakır’da iki aile arasındaki kan davası Kürt ve İslam dünyasında önemli bir yeri olan Şeyh Ewdurrahmani Aktepe’nin torunu olan Şeyh Şafi Işık’ın dergahında barışla sonuçlandı. Törene katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Bu barışı bu topraklarda örnek olarak göstermek gerekiyor” dedi...

Diyarbakır’ın Dokuzçeltik (Şeyhkent) köyünde yaklaşık 2 yıl önce Koyun ve Tayfur aileleri arasında çıkan ve bir kişinin ölümü ile sonuçlanan kan davası, Kürt ve İslam dünyasında önemli bir yeri olan Şeyh Avdurrahmani Aktepe’nin köyü olan Aktepe’de bir barış töreni ile son buldu.

Törene; Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Çınar Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, imamlar, Koyun ve Tayfur ailelerinin temsilcileri ile Şeyh Ewdurrahmani Aktepe’nin torunu Şeyh Şafi Işık katıldı. Türbe ziyaretinin ardından Aktepe dergahında bir araya gelindi. Burada imamın dua ve konuşmalarından sonra cemaatle birlikte barış yemeği yenildi. Yemeğin ardından Şeyh Şafi Işık iki aileyi barıştırdı.

Burada bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, barış çabasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Kavgalarla bir yere varılamayacağını belirten Baydemir, “Kanaat önderlerinin emeğiyle, bu barışı bu topraklarda örnek olarak göstermek gerekiyor. Birlikte bu barışı sağlamamız gerekiyor” dedi. Herkesin barışı sağlaması konusunda çaba göstermesi gerektiğini ifade eden Baydemir, “Sizin desteğinizle ve emeğinizle bu topraklarda barışı yaygınlaştırabiliriz. Halkın hizmetkarları olarak bizler de barış için çaba göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler