Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da kent içindeki galeriler mühürlenecek

Diyarbakır'da kent içindeki galeriler mühürlenecek

18 Aralık 2012 Salı 08:13
24 Aralık Pazartesi günü Büyükşehir Zabıta ve Trafik ekipleriyle ilçe belediyelerinin zabıta ekipleri, kent içerisinde faaliyetlerini sürdüren dükkanların boşaltılması için uygulama başlatacak.

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda, Diyarbakır kent merkezinde yasaklandığı halde kent içerisinde faaliyetlerine devam eden oto galericilerinin dükkanları boşaltılıp, mühürlenirken, bu galerilere satılması için araçlarını veren kent sakinlerine de cezai yaptırım uygulanacak. Bu cezai işlem söz konusu aracın plakasına işletilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından 3 yıl önce hizmetlere ulaşımın kolaylaştırılması ve kalitesinin arttırılması bakımından ortak özellikler taşıyan işyerlerinin ihtisas dallarına göre kentin belli yerlerinde toplanmasına ilişkin bir genelge yayınlandı.

Konuya ilişkin ilçe belediyelerine ve oto alım sitesi yönetimine tebligat yapılarak, kent içerisinde faaliyet yürüten oto galericilerinin satışa sundukları araçları apartman girişlerinde, yol kenarlarında, kaldırımlarda sergileyerek, kent sakinlerini rahatsız ettiği bildirildi. Bunun üzerine kent içerisinde faaliyet gösteren oto galericilerinin kent dışındaki sitelere taşınması için geliştirilen proje kapsamında, oto galericilere yazılı tebligat gönderildi.

Ayrıca birkaç kez Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve ilçe belediye başkanlarının bulunduğu toplantılar yapılarak, galericilerin kent dışındaki sitelere taşınmaları gerektiği anlatıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Kayapınar Belediyesi Başkanvekili Mahmut Dağ oto galericiliği faaliyeti gösteren Otomobilciler Derneği ve Kooperatifçiler Sitesi yöneticileriyle bir kez daha görüştü. Baydemir, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin Meclis ve Encümen kararı alarak, bu galericilere ruhsatlarının iptal edileceği ve dükkanlarının mühürleneceğine ilişkin tebligat yapılacağını söyledi. Baydemir, yapılan uyarılara uymayan esnafın dükkanlarını 6 gün içerisinde boşaltması gerektiğini belirterek, araçlarını bu dükkanlarda satışa çıkartan yurttaşlara da cezai yaptırım uygulanacağını söyledi.

Buna göre 24 Aralık Pazartesi günü Büyükşehir Zabıta ve Trafik ekipleriyle ilçe belediyelerinin zabıta ekipleri, kent içerisinde faaliyetlerini sürdüren dükkanların boşaltılması için uygulama başlatacak.

Diğer Haberler