Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da Kırklar Meclisi Kuruldu

Diyarbakır'da Kırklar Meclisi Kuruldu

12 Nisan 2012 Perşembe 18:44
Sur Belediyesi; farklı inanç, düşünce ve etnik kimliğe mensup, halk nezdinde kabul gören ve kanaat önderleri konumunda olan en az kırk kişiden oluşan bir meclis kurdu.

Farklı inanç, düşünce ve etnik kimliğe sahip kişilerden oluşan Kırklar Meclisi Diyarbakır Sur Belediyesi bünyesinde kuruldu. Demokratik katılımcılık adına oluşturulan bu meclise Nur Cemaati, Med Zehra, Seydalar, Zehra Cemaati, Yezidi, Kildanı, Süryani, Ermeni, Türkmen Alevileri, Domani gibi farklı inanç ve etnik kimliğe sahip vatandaşların yanında Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (DESOB), Dinler Arası Diyalog Gurubu, Esnaflar, Engelliler, Muhtarlar, Aşiret Önderleri, Farklı Kanaat Önderleri, Büyükkadı ve Şarabi Köylüleri Kültür ve Dayanışma Vakfı (BÜŞAK-DER)’nın temsilcileri, Sur Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş, Başkan Yardımcısı M. Ali Altınkaynak ve Başkan danışmanı Nakşi Sayar katıldı.

Sur Belediyesi meclis salonunda toplanan Kırklar Meclisi'nin ilk toplantısına Sur Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş başkanlık yaptı. Yapılan toplantıda, Başkan Yardımcısı M. Ali Altınkaynak katılımcılara belediyenin tanıtımı ve işleyişi hakkında bilgiler verdi. Ardından Kırklar Meclisi’nin ilkeleri ve amaçları anlatıldı.

Böyle bir meclis kurarak mecliste temsil edilmeyenlerin de temsil edilmelerini sağlamak olduğunu belirten Demirbaş,

"Farklı dil ve inançlarda insanların bir araya gelerek bu memlekette birlik ve beraberliğini birlikte yapmamız gerekiyor. Ben burada sadece BDP’lilerin değil bana oy veren vermeyen herkesin başkanıyım. Ben şehr-ûl eminsem bütün herkesin emanetçisinin bekçisiyim ve biz bu halkın hizmetkarıyız. Bu halkın ne yaptığımızı bilmesine hakkı vardır" dedi.

ANF

Diğer Haberler