Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da Kültür Politikaları Tartışıldı

Diyarbakır’da Kültür Politikaları Tartışıldı

04 Nisan 2012 Çarşamba 16:34
“Avrupa Konseyi Kültür Politikalarının Gözden Geçirilmesi” programı kapsamında Diyarbakır’da kültürel alanda çalışma yürüten kurum ve kuruluşlar Avrupa Konseyi Uzmanlar heyetine faaliyetleri hakkında sunum yaptı....

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda yapılan toplantıda Diyarbakır’ın kültürel zenginliğinin Türkiye’nin kültür hayatındaki yeri ve önemi ile kentin kültürel alandaki avantaj ve dezavantajları, gerçekçi yanları ve beklentilerine ilişkin kurum ve kuruluşların faaliyetleri anlatıldı. Toplantıya; aralarında AK Kültür Yönlendirme Komitesi Genel Direktörü Robert Palmer, Kathrin Merkle ve uzmanlar Christopher Gordon, Christine Merkel, Bissera Zankova, Nina Obuljen, Dışişleri Bakanlığı Daire Başkanı Hakan Aytek ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Onur Gözet’in de bulunduğu heyetin yanısıra Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, Kürt Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Fidan ile Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ve Kültür ve Turizm Daire Başkanlığına bağlı müdürler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, 8 bin yıllık tarihi bir geçmişe sahip Diyarbakır’da çeşitli halkların ve inançların yaşadığını söyledi. Bazalt taşı ile ünlü olan Diyarbakır’ın her bazalt taşının altında bir sırrın gizli olduğunu belirterek, camilere, kiliselere, han ve hamamlara temel olan bu taşların kentte yaşayan halkların en büyük tanığı olduğunu söyledi.

Yerel yönetimler olarak bu taşların sırlarını anlamaya çalıştıklarını anımsatan İpek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Taşlar bizi anladı ama egemen zihniyet halen bizi anlamadı. Bu süreci tersine çevirmenin ve tüm tarihi birikimiyle yerel kültürlerin tanıtılması, desteklenmesi ve dünyada hak ettiği yere kavuşması görev anlayışı içerisinde çalışıyoruz.”

“Bölgenin zengin dokusunu oluşturan Kürt kimliği ve kültürü asimilasyon politikasından fazlasıyla nasibini almıştır” diyen İpek, Kürt kültürünün bu politikalardan bağımsız olarak değerlendirildiğinde binlerce yıllık birikim, sanat, edebiyat ve tarihi zenginliklerini gösterebilecek ürünlerini üretme gücüne sahip olduğunu ifade etti.

İnkarcı anlayış yerel kültürleri yok edemez

“Avrupa Birliği çerçevesinde yerel kültürlerin kendi özgür ve özgün koşullarında, aynı zamanda iç dinamikleriyle desteklenmesi ve güçlendirilmesi bugünü geleceğe taşıyabilmemiz için hayati önem taşımaktadır” şeklinde konuşan İpek, sözlerine şöyle devam etti: “Uzun süreden beri uygulanmakta olan yasakçı, inkarcı ve tekçi anlayışın yerel kültürleri yok edemediği bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır. Demokratik toplum yapısının karşılıklı anlayış ve paylaşımla korunabileceği ve güçlendirilebileceği bir gerçekliğimizdir. Dolayısıyla kültürlerin korunması bir zenginlik olarak değerlendirilmeli ve bu yönde özgürlükçü politikalar geliştirilmelidir. Kültür bir imkandır ama özgürlük tüm yaratım süreçlerinin toplamıdır, güzelliğin ve aydınlanmanın zeminidir. Dileriz bu topraklarda yaşayan halklar da kendi yaratım süreçlerini özgürce gerçekleştirebilirler.”

Daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu faaliyetler ve taleplerin sunumu yapıldı.

 

Diğer Haberler