Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Diyarbakır’da Miting Alarmı

Diyarbakır'da Miting Alarmı

02 Eylül 2010 Perşembe 20:02
Başbakan Erdoğan’ın 3 Eylül’deki referandum mitingi öncesinde Diyarbakır'da olağanüstü önlemler alındı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti öncesi olağanüstü tedbirler alındı. Emniyet Müdürlüğü, Diyarbakır kent merkezi ve ilçelerinde mahkeme kararı ile genel arama izni çıkardı. Bu izin ile emniyet güçleri ev, işyeri, araç ve üst aramalarını kapsıyor.

Ayrıca Emniyet Müdürlüğü'nde tüm izinler kaldırılırken, Urfa, Antep, Malatya, Mardin ve Batman'dan da Çevik Kuvvet polisleri Diyarbakır'a gönderildi.

Erdoğan Diyarbakır'a gelişi ile ilgili olarak “Bizim ilkemizde 4 başlık vardır, onlar da şudur; Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet. Dil konusu, resmi dil de tek dil. Yoksa herkes ana dilini kendi arasında istediği gibi konuşur. Biz resmi dil olarak asla Türkçenin dışında ikinci bir dil konuşmadık, böyle bir vaatte bulunmadık, yine bulunmayacağız. Bunu da Diyarbakır'da söylersem, böyle söylerim, başka türlü söylemem. Çünkü bu, bu ülkenin birliğini ve beraberliğini bozacak oyunlardan bir tanesidir. Biz bu oyuna gelemeyiz” şeklinde konuşmuştu.

Diğer Haberler