Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da Newroz’a Polis Müdahalesi

Diyarbakır'da Newroz'a Polis Müdahalesi

18 Mart 2012 Pazar 10:58
Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklanan Newroz kutlamasına yüzbinlerce kişi barikatları aşarak katıldı.

Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklanan Newroz kutlamasına yüzbinlerce kişi barikatları aşarak katıldı. Polislerlerin ise alandan çekildiği öğrenildi.

Newroz için halk bir çok noktadan alana gitmeye başladı. Bunun üzerine birçok noktada polisin kitleye müdahale ettiği öğrenildi. Diyarbakır merkezinde birçok noktada helikopterlerin alçak uçuşu dikkat çekti. Bağlar, Kuruçeşme, Balıkçılar Başı, Yeni Hal girişi, Doğumevi Hastanesi önü, BDP İl Binası ve daha bir çok noktada yapılan müdahalelere ve kurulan barikatlara rağmen gaz bombaları ve tazyikli suya karşı halk polis barikatına aştı. Tüm müdahalelere ve engellemelere rağmen 100 binler Newroz Alanı'na varırken, alanda ve kitle arasında, "Polis karakollara çekilsin talimatını halk uygulamaya koydu" yorumlarına neden oldu.

100 binlerce Diyarbakırlının doldurduğu Newroz alanına on binlerin akını devam ediyor. Yeniköy Mezarlığı'na Newroz Alanı'na kadar uzun kitlesel kuyruk oluşturan on binler de sırayla alana giriyor. Polis alandan çekilmek zorunda kalırken, alanda büyük bir Newroz ateşi yakıldı.

BDP İl binası önünde yapılan müdahalenin ardından Kuruçeşme Dörtyol'a giden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP milletvekilleri Nursel Aydoğan, Altan Tan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve seçilmişler polis barikatına takıldı. BDP'li vekiller polisle uzun bir süre tartışırken, burada toplanan kitle ile polis arasında ara ara gerginlik yaşandı. Polisle tartışan Tan, "Ben Diyarbakır milletvekiliyim nereden geldiği belli olmayan adam beni engelliyor" diyerek tepki gösterdi. Tartışmalar sırasında polisler yer yer BDP'li vekilleri tartakladı. Polise tepki gösteren BDP'li vekiller kol kola girerek polis barikatının üzerine yürüdü. BDP'li seçilmişlerin yürüyüşe geçmesiyle barikat zorla açıldı. BDP'li seçilmişler ve yüzlerce kişi Newroz Alanı'na doğru yürüyüşe geçti.
 

ENGELLEMELER SONUÇSUZ KALDI

Diyarbakır'ın aktığı Newroz alanında bir tarafta kutlamalar yapılırken, bir tarafta barikatlara aşma için güçlü bir direniş var. Halkın akın akın geldiği alan hızla dolarken, sarı kırmızı yeşil flamalarla yöresel kıyafetleriyle 100 binler Newroz'u kutluyor. Diğer taraftanda alan büyük bir hızla doluyor. Alana girişin sağlandığı kapıları zorlayan halk alana girmeye devam ediyor. Hatboyu ve Yeni Hal Kavşağı'nda toplanan on binlerce kişinin saatlerce süren barikatı aşma çabaları da sonuç verdi.

Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi önünde sabah saatlerinden itibaren bekleyen binlerce yurttaş da barikatı aşarak alana doğru yürüyüşe geçti

Mardin ilçeleri Kızıltepe, Nusaybin, Derik ve Dargeçit'ten gelen yüzlerce araç ilçe otogarı girişinde engellendi. Polis panzerleriyle özel hareket timleri yolu kesti. Newroz alanına girişin yasak olduğunu söyleyerek halkın geri dönmesini isteyen polise kitle sloganlarla tepki gösterdi. Halkın ısrarı barikatı etkisiz hale getirince polis çekilmek zorunda kaldı.

İLÇELERDE DE NEWROZ KUTLANIYOR

Diyarbakır'ın bütün ilçelerinde Valiliğin Newroz alanına akışı engelleme girişimlerine etkisiz hale getiren Diyarbakırlılar merkez ilçelerde de Newroz ateşleri yaktı.

Newroz alanında 100 binler coşkuyla Newroz'u kutluyor.

Diğer Haberler