Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da ”Onkoloji Servisi” Açıldı

Diyarbakır'da "Onkoloji Servisi" Açıldı

25 Mart 2012 Pazar 19:05
Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan onkoloji merkezi, düzenlenen açılış töreniyle halkın hizmetine açıldı.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyarbakır'ın, Bölgenin ve Komşu Ülkelerin İstifade Edebileceği "Sağlık Üssü" Olma Yolunda Hızla İlerliyor. Üçkuyular mevkiinde bulunan 600 Yataklı Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Onkoloji (Radyoterapi) Merkezi, Anjio Ünitesi, Endoskopi Ünitesi, İyot 131 Ünitesi ve Mahkum Koğuşu bölümlerinin açılışı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış öncesi hizmete girecek yeni bölümler hakkında bilgi veren Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur, Üçkuyular mevkiinde bulunan 600 Yataklı Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin iki yıl önce hizmete girdiğini belirterek, hastanenin 600 yatak sayısının ilave yatırımlarla 1.100 yatak kapasitesine ulaştığını ifade etti. Yağmur, açılışı yapılacak Onkoloji Merkezinin 11 milyon TL'ye mal olduğunu ve 1.200 metrekare alanda hizmet vereceğini söyledi. Onkoloji Merkezinde şuha tedavisinde kullanılacak iki cihazın en son sistem ürünü olduğunu belirten Yağmur, merkezin 4 Radyasyon Onkolog, 2 Medikal Onkolog, 2 Fizik Uzmanı ve 8 Teknisyen ile tüm bölgeye hizmete verebilecek kapasitede olduğunu aktardı.

Diyarbakır Sağlık Üssü Yapılacak

Daha sonra konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ise tüm yurtta devam eden sağlıkta değişim ve dönüşüm programı sayesinde önemli çalışmaların yapıldığına dikkat çekti. Diyarbakır'ın yeni açılan hastaneler sayesinde bölgenin ve komşu ülkelerin istifade edebileceği bir "Sağlık Üssü" olması için çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi.

Vali Toprak, şöyle konuştu: "Sağlıkta değişim ve dönüşüm programı sayesinde, Diyarbakır'da da önemli çalışmalar yapılıyor. Sağlık hizmetleri standartlarının yükselmesi ile birlikte, Diyarbakır'ımızın bölgenin ve komşu ülkelerin istifade edebileceği bir 'Sağlık Üssü' yapılması için çalışmalar devam ediyor. Dağkapı bölgesinde yapılması planlanan 200 ve 400 yataklı iki ayrı hastanemizin de yapımına, en kısa zamanda başlanacak."

(İLKHA)

Diğer Haberler