Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da Özel Halk Otobüsleri Eylemde

Diyarbakır'da Özel Halk Otobüsleri Eylemde

18 Ocak 2013 Cuma 16:54
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı ulaşım havuzunda yer alan Özel Halk Otobüsleri, belediyenin dağıttığı ücretsiz akıllı kartlarda usulsüzlük yaptığını öne sürerek, araçlarındaki akıllı kart okuma cihazlarının fişini çekti.

5 yıl önce Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan ulaşım havuzuna girmeyi kabul eden Özel Halk Otobüsleri, belediyenin dağıttığı ücretsiz akıllı kartlarda usulsüzlük yaptığını öne sürerek, araçlarındaki akıllı kart okuma cihazlarının fişini çekti.

Otobüslerinin önüne "Cihazlarımız bozuk olduğu için vatandaşlarımızı 1 TL karşılığında taşıyoruz' şeklinde yazı asarak eylemlerini duyuran halk otobüsü sahipleri, bir süre önce belediyede yapılan toplantıda bu konuda mağdur olduklarını ve kartlardan alınan paraların belediye tarafından kendilerine verilmediği için bu eyleme giriştikleri belirtti.

İlke Haber Ajansı'na konuşan Özel Halk Otobüs şoförü, medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, hem kendilerini hem de halkı mağdur edenin ücretsiz kart dağıtımında usulsüzlük yapan belediyenin olduğunu iddia etti.

Belediyeden çekindiğinden dolayı isminin açıklanmasını istemeyen Özel Halk Otobüs şoförü, bir arkadaşlarının yaklaşık 6 ay önce 'Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na giderek kendisinin Özel Halk Otobüsü sahibi olduğunu ve kimleri ücret taşıyabileceklerini öğrenmek için dilekçeyle başvuruda bulunduğunu belirterek, "Bu uygulamadan üniformalı emniyet çalışanlarının, PTT görevlilerinin faydalanabileceği belirtiliyordu. Özürlülerin ve diğer ücretsiz kart sahiplerinin de yalnız belediyelere ait araçlarda faydalanabileceği belirtilirken, özel otobüsler için böyle bir maddenin olmadığını gördü. Bu durumu bağlı olduğu otobüs kooperatifi yöneticilerine bildirdi" şeklinde konuştu.

Bazı arkadaşlarının bu belgeden sonra ücretsiz taşıma yapmamaya çalıştığını ifade eden otobüs şoförü, "Bir arkadaşımız bu belgeyi yanında bulundurarak, ücretsiz binmeye çalışan vatandaşlara durumu anlatıp onları taşımayacağını belirtmişti. Yaklaşık bir ay boyunca bu şekilde ücretsiz kart sahiplerini almamayı sürdürdü. Daha sonra belediye yetkililerince tehdit edildi ve belediye yetkilileri 'Biz belediyeyiz nasıl istersek öyle olur. Eğer böyle yapmaya devam edersen arabanı yakarız' dediklerini işittik. Bu tehditlerden çekinen arkadaşımız geri adım atmak zorunda kaldı" iddialarında bulundu.

Belediye yetkilileri ile görüştüklerini belirten şoför, "Yöneticilerle birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığı'na gidip elimizde bulunan ve 'Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan alınan belge ile ilgili bilgi verdik. Vatandaşlara verilen ücretsiz kartların çok fazla olduğunu bu durumun bizleri zora soktuğunu, yasalar çerçevesinde bunları taşımamız için bir mecburiyet olmadığını dile getirdik. Ayrıca Özel Halk Otobüsü işletmecileri olarak yüzde 40 raporlu olup özürlü kart sahiplerinin kartlarının iptal edilmesi ve bu rapor oranının yüzde 60'a çıkarılmasını istedik. Çünkü yaklaşık 13 bin 5 yüz ücretsiz kart sahibi bulunmakta, bunların yalnız 3 bini yüzde 60 oranında özürlüdür. Biz bu durumu da belediyeye belirttik ve bunun içinde bir çözüm bulmalarını istedik" şeklinde konuştu.

Belediye yetkililerinin en kısa sürede çözüm bulacağız dediklerini ama herhangi bir somut atmadıklarını iddia eden Otobüs Şoförü, "Belediye yetkilileri, tüm bu anlattıklarımızı doğrulayıp en kısa zamanda bizim için bir düzenleme yapıp mağduriyetimizi gidereceklerini söylediler. Ama yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen herhangi bir adım atmadılar. 15 Ocak tarihindeki görüşmelerin ardından belediye yetkilileri, 'yapacak bir şey yok, eski çalışma şekline devam ediyoruz' demelerinin ardından böyle bir karar aldıklarını" belirtti.

Kartlar için para verdiklerini belirten vatandaşlar, mağduriyetlerinin giderilmemesi halinde hem belediyeyi hem de halk otobüslerini mahkemeye vereceklerini ifade ederken, ücretsiz kart uygulamasının kaldırılmasıyla mağduriyetleri artan engellilerinde eylem yapma hazırlığında oldukları öğrenildi.

Ayrıca özel halk otobüsü çalışanı, "Eğer belediye bizi zorlamaz ve herhangi bir baskıda bulunmazsa bundan sonra tüm halkı 1 TL'ye taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

Söz konusu iddialar üzerine görüşme talebinde bulunduğumuz belediye yetkilileri, görüş vermekten kaçındıkları gözlendi. (M. Sait Adiyaman-İLKHA)

Diğer Haberler