Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da Özgür Arda’yı Öldürdüğü İddia Edilen Polis Serbest

Diyarbakır’da Özgür Arda'yı Öldürdüğü İddia Edilen Polis Serbest

04 Ocak 2013 Cuma 11:37
Diyarbakır’da Özgür Arda'nın ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından vurularak yaşamını yitirmesi ile ilgili başlatılan soruşturmada, savcılığın tutuklama talebini mahkemenin reddettiği ortaya çıktı.

Diyarbakır’da Özgür Arda'nın ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından vurularak yaşamını yitirmesi ile ilgili başlatılan soruşturmada, savcılığın tutuklama talebini mahkemenin reddettiği ortaya çıktı. Şüpheli polis M.F.K ifadesinde kovalamaca esnasında sendeleyerek düştüğü sırada silah sesi duyduğunu, bu sesin kendi silahından da gelmiş olabileceği şeklinde ilginç bir ifade verdi. Mahkemenin ise, şüphelinin delilleri karartma şüphesi olmadığı gerekçesiyle polisi serbest bıraktığı öğrenildi.

22 Aralık gecesi saat 22.00 sıralarında Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Alipaşa Mahallesi'nde bulunan Meryem Ana Kilise sokağında "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle 30 yaşındaki Özgür Arda, polisler tarafından sırtından vurulmuş ve yaşamını yitirmişti. Ardından Arda Ailesi, İHD aracılığı ile savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Olayın yaşanmasının hemen ardından Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, zanlı polisin savcılık tarafından sorgulandığı ve tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiği öğrenildi. Soruşturma kapsamında savcılık, şüpheli polis ve tanık polisler ile olay yerinde bulunan tanıklardan alınan ifadeler doğrultusunda, polis M.F.K.’yi tutuklanması talebiyle Diyarbakır 5. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. Hakim karşısına çıkarılan polis, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

YİNE AYNI İFADE: DÜŞERKEN SİLAHIM ATEŞ ALDI

Savcılık tarafından şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan polis M.F.K., ifadesinde, Özgür Arda’nın kendisinden kimlik sorulması üzerine kendisini Ejder Arda olarak tanıttıktan kısa bir süre içersinde yanlarından kaçmaya başladığını, aynı anda diğer polisler ile beraber Arda’yı kovalamaya başladıklarını, kovalamaca esnasında ‘dur, kaçma polis’ şeklinde ihtarda bulunulduğunu, 50-100 metre kovaladıktan sonra Arda’nın elinde silah gördüğünü, kovalamaca esnasında arkasına dönerek kendilerine yönelttiğini ama ateş etmediğini söyledi.

Polis memuru ifadesinin devamında, kovalama esnasında uyarı amaçlı bir el ateş ettiğini, kovalamaya devam ettiği sırada sendeleyerek dizlerinin üzerine düştüğünü, o sırada bir el silah sesi duyduğunu, ancak merminin kendi silahından mı yoksa başka bir silahtan mı çıktığını anlayamadığını, ama kendi silahından çıkmış olabileceğini, sokağın köşesini döndükten sonra Arda’nın yerde yatıyor olduğunu gördüklerini, ancak Arda’yı hedef alarak ateşetmediğini söylediği öğrenildi.

DELİLLERİ KARARTMA ŞÜPHESİ YOKMUŞ!

Polisin bu ifadesi üzerine mahkeme, “Kasten adam öldürme suçu yönünden suç vasfının değişme ihtimalinin kuvvetle muhtemel olması, mevcut delil durumu, delillerin büyük oranda toplanmış olması, şüphelinin kamu görevlisi olması ve sabit ikametgah sahibi olması nazara alındığında, kaçma ve delileri karartma şüphesinin bulunmadığını değerlendirilerek tutuklanma talebinin reddine…” şeklinde karar vererek, savcının tutuklama talebini reddetti.

ANF

Diğer Haberler