Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da Ramallah Protokolü

Diyarbakır’da Ramallah Protokolü

19 Mart 2012 Pazartesi 19:25
Sur Belediyesi ile Kardeş Belediyecilik protokolü imzalamak üzere Filistin-Ramallah Belediye Başkanı Janet Michael Diyarbakır’a geldi.

Sur Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş’ın Çanakkale ve Duhok’tan sonra kardeş belediye olarak ilan ettiği Ramallah Belediyesi kardeşlik törenine; DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir ve Avrupa Eski Parlamenteri Feleknas Uca’nın yanı sıra; İspanya BASK Bölgesi’nden, Aralar Partisi Yöneticisi Mapi ALANSO, Aralar Partisi Dış İlişkiler sorumlusu Inaki ALDEKO, Jon INARRITU ve Juan SORIN; Filistin Ramallah  Belediyesi Başkanı Janet MİCHEAL,  Belediye Meclis Üyesi Ghattas .bosheh ve Eşi, Konsey Üyesi Kemal JBEIL de  katıldı.

Filistin’in halk oyunlarını oynayan folklor ekibinden sonra konuşmalar başladı.

BARIŞTAN VE ÖZGÜRLÜKTEN DAHA TATLI BİR ŞEY YOKTUR

Farklı dinlerin ve dillerin yaşadığı Orta Doğu’nun kopyası gibi olan Diyarbakır’da Ramallah Belediyesi ile Kardeşlik protokolü imzalıyor olmanın şerefini yaşıyorum diyen Demirbaş; dünkü newroz ile igili ise “dün anladık ki barıştan ve özgürlükten daha güzel bir şey yoktur” dedi.

KÜRDİSTANÎ KENT DUHOK

Kürdistani kent olan Duhok ve barışın ve kardeşliğin simgesi olan Çanakkale’den sonra Filistin’in özgürlük mücadelesini simgeleyen Ramallah’ın da Sur Belediyemizle kardeş olması bize ayrıca mutluluk veriyor diyen Baydemir, devamında “kardeşlik ile yaşayan halkları hiçbir güç ve kuvvet bölemeyecektir” dedi.

EZİLEN HALKLARIN KARDEŞLİĞİNE İNANIYORUM

“Ben şahsen ezilmiş ve ezilen halkların kardeşliğine ve birliğine inanıyorum” diyen Leyla Zana; “halkların kültür bağlamında olsun, dil bağlamında olsun birbirleriyle olan ilişkilerini her zaman destekliyorum ve desteklemeye devam edeceğim. Burada Ramallah ile kardeşlik kurulmasını ben şahsen; halkların kardeşliğini bir daha pekiştirdiğimize inanıyorum.” dedi.

DÜN; ZULME UĞRAMIŞ HALKLAR, NEWROZUNU KUTLADI

“Bizler dün sadece Kürt halkının değil bütün dünya halklarının bayramı olan ve kardeşliği ve barışı simgeleyen Newroz bayramını kutladık” diyen Ahmet Türk; halklarının birbirlerine düşman olmadığını ancak siyasetçilerin kendi menfaatleri için halkları birbirlerine düşman ettiğine değindi.

Devamında ise Ahmet Türk; “Türk, biliyoruz ki Kürt’e düşman değil; biz biliyoruz ki Kürtler de Türklere düşman değil. Bizim için önemli olan özünde birbirlerine düşman olmayan halkları barış içinde yaşamalarıdır. Kendi menfaatleri doğrultusunda halkları birbirlerine düşürmek isteyen bütün dünya siyasetçilerini barışa davet etmeyi kendimize borç biliyoruz” dedi.

BİNLERCE FİLİSTİNLİ İSRAİL HAPİSHANELERİNDE

Binlerce Filistinli direnişçinin haksız yere İsrail hapishanelerinde olduğunu söyleyen Hıristiyan Ramallah Belediye Başkanı Janet Mıchael; “Filistin’den, Ramallah’tan sizlere selam getirdim. Kudüs’e 10 km uzakta bulunan Ramallah’ın ve tüm dinler için ölçülmez değeri olan Kudüs’ün ve Filistin’in; İsrail şiddetinden kurtulması için dua ediyoruz” dedi ve şunları ekledi: “ Halkların kardeşliğini bozmaya kalkışan tüm güçlerin dengesini alt üst edeceğiz” dedi.

DEVLET ERKÂNININ ATEŞİN ÜSTÜNDEN ATLAMASI  KOMİK

Çanakkale’deki Newroz kutlamalarına destek verdiğini ifade eden; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Bu kutlamanın yok olmasını istiyorlar. Ben laf ola beri gele, iki tane çırayı yakıp da üzerinden devlet erkânının atlamasını komik buluyorum. Ben halkın yaktığı ateşin üzerinden atlamayı kendime sindiriyorum.” dedi.

Devamında ise; “Bu halkın kim olduğu önemli değil, herhangi bir halk da olabilir. Kendi örf ve adetlerini yaşamak istiyorlarsa, benim kentimde elbette ki, yaşatmak durumundayım. Çünkü barışın temeli buradan geçer. Biz kültürlerimizi, varlıklarımızı yok ederek değil, tam tersine onlara sahip çıkarak, onun bir zenginlik olduğunu görerek, bu birliği sağlamak zorundayız. Bunu yapacağız. Bir suyu geri akıtamazsınız, mümkün değil. Bu su mecrasını bulacak ve barış gelecek. Hiçbir tereddüt duymuyorum.” dedi.

Janet Mıchael ve Abdullah Demirbaş kardeş belediye protokolünü imzaladıktan sonra etkinlik; müzikle devam etti.

Lezgin Gözen / HABER DİYARBAKIR

Diğer Haberler