Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da ’Roboski’yi unutturmayacağız’ mesajı

Diyarbakır'da 'Roboski'yi unutturmayacağız' mesajı

28 Aralık 2012 Cuma 08:04
Roboskî katliamının birinci yıldönümünde Diyarbakır'da düzenlenen yürüyüşte “Roboski’yi unutturmayacağız” mesajı verildi

Roboskî’ye Adalet Platformu adına açıklamada bulunan Maçin, “Okul giderlerini karşılamak ya da ailelerine katkıda bulunmak amacıyla katır sırtında çay ve şeker taşıyanlar, katliam tarihine bir halka olarak eklenmiştir” dedi ve sorumluların cezalandırılmasını istedi.

Şirnex’in Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboskî (Ortasu)Köyü’nde 28 Aralık 2011 tarihinde Türk ordusuna ait F-16 uçakları ile yapılan bombardıman sonucu 34 Kürdün yaşamını yitirdiği katliamın birinci yıldönümünde Kuzey Kürdistan ve Türkiye kentlerinde yürüyüşler düzenleniyor.

Roboskî katliamının üzerinden geçen bir yıla rağmen etkin bir soruşturma yürütülerek katliamın sorumlularının cezalandırılmamasına tepki gösteren Roboski’ye Adalet Platformu, Bağlar Dörtyol’dan Koşuyolu Parkı’na yürüyüş düzenledi. Diyarbakır’ın birçok semtinde esnaf kepenk kapattı.

Aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, ESP MYK üyesi Fethiye Ok, ESP Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Karataş, Meya-Der Başkanı Leyla Ayaz, İsviçre Parlamentosu’ndan konuklarında bulunduğu yaklaşık 800 kişinin katıldığı eylemde, “Roboskî için adalet istiyoruz. Unutmadık, unutturmayacağız”, “Em komkujiya Roboskîyê şermezar dıkın” yazılı pankartlar açıldı. “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Roboskî ağlama yalnız değilsin” sloganları atıldı.

Diyarbakır polisi yürüyüşe “kanunsuz olduğu” gerekçesiyle izin vermezken kitle, polisin tutumunu protesto etmek amacıyla 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Yapılan görüşmeler sonucu kitle Bağlar Dörtyol’dan Koşuyolu Parkı’na doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Koşuyolu Parkı İnsan Hakları önünde katliamda yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından Roboskî’ye Adalet Platformu adına ÖSP İl Başkanı Nusrettin Maçin açıklamada bulundu.

28 Aralık 2011 gecesi Roboskî’de çoğu çocuk olmak üzere 34 Kürdün TSK’ye ait savaş uçakları ile yapılan bombardıman sonucu katledildiğini hatırlatan Maçin, katliamın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen ilk süreçte kurulan heyetler dışında bir şey yapılmadığını ve bir soruşturma başlatılmış olmasına rağmen ileri bir adım atılmadığını belirtti.

“Okul giderlerini karşılamak ya da ailelerine katkıda bulunmak amacıyla katır sırtında çay ve şeker taşıyanlar, katliam tarihine bir halka olarak eklenmiştir” diyen Maçin, gelinen aşamada olayın askeri ve idari sorumlularından Genelkurmay Başkanı ve İçişleri Bakanı’nın istifa etmediği gibi görevden alınanların da olmadığını söyledi.

Yapılan bombardıman sonucu sağ kurtulanların ise donarak yaşamını yitirdiğini hatırlatan Maçin, “Bu trajediye rağmen hükümet yetkilileri sessizliklerini korumuş bir açıklama dahi yapmamıştır. Bu sessizlik akıllara katliamın nasıl örtbas edileceği yönünde haklı kaygılara yol açmıştır” dedi. Sonrasında hükümet yetkilileri ve MİT’ten yapılan çelişkili ifadelere de işaret eden Maçin, “Yapılan açıklamalarla adeta Kürt halkı ile alay ederek, onuru rencide edilmiştir. Katliamın birinci yıldönümüne yakın bir süreçte katliamın emrini veren askeri yetkiliye madalya vermesiyle katliamın sorumlularından biri de ödüllendirilmiştir” diye konuştu.

Roboskî katliamı ile Kürt halkına “Aklınızı başınıza alın yoksa bomba olur başınıza yağarız” mesajının verilmek istendiğini kaydeden Maçin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu insanlık dışı katliamı kınıyor ve lanetliyoruz. Roboskî katliamı Kürtler üzerinde uygulanan ilk katliam değildir. Ama sonuncusu olması temennimizdir. Eğer geçmiş katliamların, faili meçhul cinayetlerin sorumluları yargı önüne çıkarılmış olsaydı Roboski yaşanmamış olacaktı. Roboski başta olmak üzere faili meçhul cinayetlerin sorumlularının yargı önüne çıkarılması ve adaletin tecelli etmesi bu halktan özür dilemenin ifadesi olacaktır.”

Maçin, “Katliam emrini kim verdi? Failler neden yargı önüne çıkarılmıyor?” diye sordu ve bu soruların cevabını alana kadar Kürt halkının elinin iktidarın yakasında olacağını söyledi.

Maçi’nin sözlerini tamamlamasının ardından konuşma yapan BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Kürt halkının yekvücut olarak katliamlar karşısında direneceklerini ifade etti. “80 yıldır süren katliamlar AKP zihniyeti ile kendini devam ettiriyor” diye Zümrüt, Roboskî katliamının peşini bırakmayacaklarını belirtti.

Zümrüt, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde bir yılı aşkın süredir devam eden ağır tecrit koşullarına ve KCK adı altında yapılan siyasi soykırım operasyonları sonucu artan kitlesel gözaltı ve tutuklamalara da dikkat çekti.

Kaynak: ANF

Diğer Haberler