Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Diyarbakır’da Tutsaklar İçin Eylem

Diyarbakır'da Tutsaklar İçin Eylem

21 Ekim 2012 Pazar 22:39
DÖKH öncülüğünde PKK'li ve PAJK'lı tutsaklarca başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekmek istendi.

DÖKH öncülüğünde PKK'li ve PAJK'lı tutsaklarca başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır'da yapılmak istenen yürüyüşe polis izin vermedi.Bağlar ilçesinden cezaevine yürümek isteyen kitleye polis gaz bombası ve tazyikli suyla saldırırken, cezaevine 3 koldan yürümek isteyen kitle oturma eylemi yaptı. 

BDP Bağlar İlçe Binası önünden yürüyüşe geçen ve aralarından BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan, Emine Ayna ile sivil toplum örgüt temsilci ve yöneticilerinin de bulunduğu yüzlerce kişinin yürüyüşü polis tarafından engellendi. Bunun üzerine Bağlar'da bulunan Sento Caddesi'nde oturma eylemi başlatan Aysel Tuğluk, polisler tarafından kaldırılmak istendi. Yerinden kalkmayan Tuğluk'a polis göz yaşartıcı sprey sıktı.
 
Ardında kitle ile polis arasında çatışma başladı. Polisin kitleye biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etmesiyle başlayan olaylar ile oturma eylemi devam ediyor.
 
Cezaevine başka bir güzergahtan gitmek isteyen ve aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, PM Üyesi Meral Danış Beştaş ile AP eski Milletvekili Feleknas Uca'nın da bulunduğu yüzlerce kişinin önü ise Barış Caddesi üzerinde polis barikatıyla kesildi. 
 
Bu arada polisin saldırısında ilk belirlemelere göre TUHAD-FED Diyarbakır Şube Başkanı Sırrı Doğan'ın hafif şekilde yaralandığı öğrenilirken, cezaevine gitmek isteyen kitlenin önü Sento Caddesi, Emek Caddesi ve Nükhet Coşkun Akyol Caddeleri üzerinde polis barikatları ile kapatılmış durumda.
 
Öte yandan, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu bir grup E Tipi Cezaevi önüne gelerek oturma eylemi başlattı.
 
Ayrıca Ankara, Antep, Bitlis, Manisa, Siirt, Şırnak merkez, Cizre, Silopi, İdil, Beytüşşebap, Diyarbakır'ın Bismil ve Mardin'in Dargeçit ilçelerinde 40 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde bulunan PKK'li ve PAJK'lı tutsakların taleplerinin yerine getirilmesi için yürüyüşler gerçekleştirildi. (ANF)

Diğer Haberler